Arka - Wisła: wygrana płocczan w starciu beniaminków. Sztorm w Gdyni trwa

Wisła Płock wygrała 1:0 z Arką Gdynia w 34. kolejce Lotto Ekstraklasy. Drużyna Marcina Kaczmarka jest już spokojna o utrzymanie, czego nie można powiedzieć o zdobywcy Pucharu Polski.

PAP / PAP/Dominik Kulaszewicz
Sytuacja Wisły Płock już przed spotkaniem była bardziej komfortowa i było to widać w jej działaniach. Nafciarzom nie drżały nogi w decydujących momentach i choć generalnie beniaminkowie oddali podobną liczbę strzałów, to jednak po 45 minutach Wisła prowadziła 4:1 w tych najważniejszych celnych.

Nosa miał trener Marcin Kaczmarek. W stosunku do zremisowanego 1:1 meczu z Cracovią wprowadził do jedenastki nowego piłkarza Arkadiusza Recę. Skrzydłowy zdobył gola na 1:0 dla Wisły w 16. minucie. Przyjezdni nie oddali strzału w pierwszym tempie po dośrodkowaniu Dominika Furmana z rzutu wolnego, ale wycofali piłkę przed pole karne, skąd huknął po ziemi były zawodnik Floty Świnoujście.

Kibice na stadionie zaczęli się irytować. Trener Leszek Ojrzyński nieustannie notował coś w swoim kajecie. Dużo czasu zajęło mu w przerwie odczytanie wszystkich uwag. Szczęśliwie nie musiał tego robić przy wyniku 0:2, ponieważ tuż przed przerwą Miroslav Bożok wybił futbolówkę z linii bramkowej po strzale Piotra Wlazły.

Piłkarze Arki wrócili później na boisko z szatni. Już bez bohatera ostatniej akcji Bożoka, którego zmienił Marcus Vinicius da Silva. Tylko dzięki prezentom płocczan gospodarze mieli do końca szansę na zwycięstwo. W 50. minucie Reca miał mnóstwo czasu na zdobycie gola w sytuacji sam na sam z Pavelsem Steinborsem. Zachował się fatalnie i ominął swoim strzałem zarówno golkipera, jak i jego bramkę. Takie pudło obniża notę za występ.

Zaczęło się przeciąganie liny. Sędzia Bartosz Frankowski musiał biegać spod jednego pod drugie pola karne. Drużyny stawiały bowiem na szybkie wyprowadzenie piłki.

Arkowcy liczyli na odwrócenie scenariusza z ostatniego meczu sezonu zasadniczego. W nim długo prowadzili, ale w doliczonym czasie Wisła Płock wyszarpnęła remis 1:1 w Gdyni. Przyjezdni grali jednak mądrzej i mieli lepsze sytuacje podbramkowe. Po uderzeniach Damiana Byrtka, Jose Kante oraz Giorgiego Merebaszwiliego interweniował Pavels Steibors.

Drużyny oddały ponad 25 strzałów przez 75 minut. To akurat mogło się podobać w przeciwieństwie do jakości wielu prób. Punkt Arce mógł zapewnić Rafał Siemaszko. Bohater finału Pucharu Polski składał się jednak do swoich uderzeń jak żółw i umożliwił bloki Przemysławowi Szymińskiemu. Kibice nie mogli uwierzyć w taką nieskuteczność Siemaszki.

Porażka 0:1 sprawia, że Arka jest wciąż mocno zagrożona spadkiem. Nad zagrożonym degradacją miejscem ma punkt przewagi.

Arka Gdynia - Wisła Płock 0:1 (0:1)
0:1 - Arkadiusz Reca 16'

Arka: Pavels Steinbors - Tadeusz Socha, Krzysztof Sobieraj, Michał Marcjanik, Marcin Warcholak - Yannick Kakoko - Miroslav Bożok (46' Marcus Vinicius da Silva), Mateusz Szwoch, Dominik Hofbauer (70' Luka Zarandia), Dariusz Formella (80' Damian Zbozień) - Rafał Siemaszko.

Wisła: Mateusz Kryczka - Cezary Stefańczyk, Przemysław Szymiński, Damian Byrtek, Kamil Sylwestrzak - Dominik Furman, Maksymilian Rogalski - Giorgi Merebaszwili (74' Dominik Kun), Piotr Wlazło (84' Tomislav Bozić), Arkadiusz Reca - Jose Kante (80' Mateusz Piątkowski).

Żółte kartki: Hofbauer, Marcjanik (Arka) oraz Szymiński, Bożić (Wisła).

Czerwona kartka: Michał Marcjanik (Arka) /90' - za drugą żółtą/

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).

Widzów: 6015.

Czy Wisła Płock będzie silniejszym zespołem w następnym sezonie?