El. MŚ 2018: koszmar Walii! Irlandczycy wciąż w grze o mundial

Koszmarem zakończył się dla reprezentacji Walii ostatni mecz fazy grupowej europejskich eliminacji do MŚ 2018. Walijczycy przegrali przed własną publicznością 0:1 z Irlandią i przez to nie zagrają na mundialu. Natomiast Irlandczycy wystąpią w barażu.

Tomasz Rosiński
Piłkarze reprezentacji Irlandii PAP/EPA / PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE / Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Irlandii
Ostatnia seria gier w grupie D zapowiadała się bardzo ciekawie, gdyż trzy drużyny, czyli Serbia (18 pkt), Walia (17 pkt) i Irlandia (16 pkt), miały szansę na końcowe zwycięstwo i bezpośredni awans na MŚ. Dlatego też kibice ostrzyli sobie zęby na starcie na Cardiff City Stadium, chociaż ostatnie dwa pojedynki walijsko-irlandzkie zakończyły się bezbramkowymi remisami.

Od początku konfrontacji swój styl gry starali się narzucić gospodarze, którzy byli niesieni dopingiem swoich fanów, ale nie potrafili rozegrać składnej akcji.

Sporo fizycznej walki toczyło się w środku pola, zaś słoweński sędzia Damir Skomina często musiał sięgać po gwizdek i temperować zapędy zawodników. Skutkiem jednego z ostrych starć był uraz Joe'a Allena, który był zmuszony do opuszczenia boiska, a zmienił go Jonathan Williams. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym wynikiem.

Po zmianie stron od razu do ataku ruszyli podopieczni Chrisa Colemana, którzy w 53. minucie byli o krok od wyjścia na prowadzenie, jednak strzał głową Hala Robsona-Kanu świetnie obronił Darren Randolph.

Kiedy wydawało się, że bliżej strzelenia gola jest kadra Walii, to cios zadali Irlandczycy, którzy wykorzystali błąd gospodarzy w defensywie. Przechwyt zanotował Jeff Hendrick, który posłał płaskie dośrodkowanie z prawego skrzydła w walijskie pole karne, a tam pewnym uderzeniem akcję w 57. minucie wykończył James McClean.

Półfinaliści ostatniego Euro musieli zabrać się do jeszcze cięższej pracy, jeżeli chcieli zachować swoje szanse na występ na mundialu w Rosji. Jednak przyjezdni umiejętnie bronili dostępu do własnej bramki, zaś w trudnych momentach skutecznie interweniował Randoplh.

Reprezentanci Walii przeważali, ale bili głową w mur, a kolejne minuty upływały. Walijscy gracze już nie potrafili doprowadzić do wyrównania i nie zagrają na MŚ w Rosji, chociaż przystępowali do poniedziałkowej batalii bez żadnej porażki. Irlandia weźmie udział w barażu, a bezpośrednio na mistrzostwa świata awansowała Serbia (pokonała 1:0 Gruzję po trafieniu Aleksandara Prijovicia).