Liga Europy: FK Astana rozgromił Maccabi Tel Awiw. Rządzili Afrykanie

FK Astana wygrał 4:0 z Maccabi Tel Awiw w 3. kolejce fazy grupowej Ligi Europy i pozostał poważnym kandydatem do awansu. Niebezpieczny duet Patrick Twumasi i Junior Kabananga strzelił wszystkie gole.

radość piłkarzy FK Astana PAP / Bartłomiej Zborowski / Na zdjęciu: radość piłkarzy FK Astana
We wrześniu twierdza FK Astana zadrżała w posadach. Do Kazachstanu przylecieli piłkarze Slavii Praga, którzy wyszli na prowadzenie, a ponadto zmarnowali multum sytuacji podbramkowych. Gdyby nie fatalna skuteczność Czechów, FK Astana przegrałby po 15 meczach bez porażki na własnym stadionie w europejskich pucharach. Stanęło na remisie 1:1.

Mistrz Kazachstanu zagrał zdecydowanie lepiej z Maccabi Tel Awiw. Od początku narzucił przyjezdnym własne warunki. Początkowo miał problem ze zdobyciem gola, ale kiedy już to zrobił, trafił do bramki przeciwnika cztery razy w ciągu 20 minut.

W pierwszej połowie dwa gole strzelił Patrick Twumasi. Pierwszego z rzutu karnego po zmyleniu bramkarza, a kolejnego po wrzutce sprzed pola karnego. Po przerwie goli Twumasiemu pozazdrościł Junior Kabananga. Kongijczyk również trafił do siatki dwukrotnie, w ładniejszym stylu niż Ghańczyk. W 53. minucie zrobiło się 4:0 i było pewne, że punkty zostaną w Kazachstanie.

Po wysokim zwycięstwie FK Astana pozostaje poważnym kandydatem do awansu. W tej samej grupie rywalizują Villarreal CF oraz wspomniana Slavia Praga. Na dnie pozostało Maccabi i trudno będzie klubowi z Izraela podskoczyć.

Latem drużyna z Astany pokonała Legię Warszawa w eliminacjach do Ligi Mistrzów.

FK Astana - Maccabi Tel Awiw 4:0 (2:0)
1:0 - Patrick Twumasi (k.) 33
2:0 - Patryck Twumasi 43'
3:0 - Junior Kabananga 47'
4:0 - Junior Kabananga 53'

Astana: Nenad Erić – Igor Szitow, Jurij Łogwinenko, Marin Anicić, Dmitrij Szomko - Roman Murtazajew (74' Marin Tomasov), Abzał Biejsiebiekow (85' Aschat Tagybergen), Iwan Majewskij, Patrick Twumasi - Serikżan Mużikow (68' Srdjan Grahovac) - Junior Kabananga

Maccabi: Predrag Rajković - Yuval Spungin, Tal Ben Haim, Jean-Sylvain Babin, Ofir Davidzada - Dor Peretz (46' Avraham Rikan), Cristian Battocchio, Sheran Yeini - Tino-Sven Susić (46' Eliran Atar), Vidar Orn Kjartansson (75' Eytan Tibi), Nick Blackman

Żółte kartki: Mużikow, Szitow (Astana) oraz Peretz, Blackman (Maccabi)