Liga Mistrzów 2019. Piłkarze Tottenhamu przeszli do historii. Takiej sytuacji nie było od 20 lat

W 1999 roku w półfinale Ligi Mistrzów piłkarze Manchesteru United odwrócili wynik niemal przegranego meczu. 20 lat później ich wyczyn powtórzyli zawodnicy Tottenhamu Hotspur.

Szymon Łożyński
radość trenerów Tottenhamu i Bena Daviesa po awansie do finału Ligi Mistrzów East News / Bradley Collyer/Press Association / Na zdjęciu: radość trenerów Tottenhamu i Bena Daviesa po awansie do finału Ligi Mistrzów
W kwietniu 1999 roku o finał Ligi Mistrzów w bezpośrednim pojedynku walczyły zespoły Manchesteru United i Juventusu Turyn. Pierwsze starcie na Old Trafford zakończyło się remisem 1:1.

Do meczu w Turynie gospodarze przystępowali zatem w bardzo dobrej sytuacji. Co więcej, początek rewanżowego spotkania ułożył się dla nich znakomicie. Po bramkach Filippo Inzaghiego w 6. i 11. minucie pojedynku, Włosi prowadzili już 2:0.

Przyjezdni jednak nie załamali się i na koniec to oni cieszyli się z awansu do finału rozgrywek. Sygnał do ataku dał w 24. minucie Roy Keane, strzelając kontaktową bramkę. Jeszcze przed przerwą wyrównał Dwight Yorke. Pod koniec pojedynku Starą Damę pogrążył Andy Cole. Manchester United wygrał 3:2, w dwumeczu 4:3 i awansował do wielkiego finału.

20 lat później znów angielska drużyna potrafiła wstać z kolan przy stanie 0:2. Zadanie piłkarzy Tottenhamu Hotspur było jeszcze trudniejsze, bowiem przy wyniku 0:2 i przegranej u siebie 0:1, potrzebowali aż trzech bramek do awansu. Do tego mieli na to zaledwie 45 minut. Wystarczyło.

Po znakomitej drugiej połowie, w której mecz życia rozegrał Lucas Moura (hat-trick) Tottenham wygrał na wyjeździe z Ajaksem Amsterdam 3:2, mimo że do przerwy przegrywał 0:2, a w dwumeczu 0:3. Rywalem Kogutów w finale rozgrywek będzie inna angielska drużyna, Liverpool FC, która również po niesamowitym dwumeczu wyeliminował FC Barcelona (porażka na wyjeździe 0:3 i triumf podopiecznych Jurgena Kloppa u siebie 4:0).

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.
Czy Tottenham Hotspur wygra bieżącą edycję Ligi Mistrzów?