Trening Noworoczny. Janusz Gol strzelcem pierwszej bramki w 2020 roku

Janusz Gol strzelił pierwszą bramkę w Polsce w 2020 roku. Kapitan Cracovii strzelił ją w 11. minucie tradycyjnego Treningu Noworocznego, w którym Pasy zmierzyły się z drużyną rezerw. Pierwszy zespół wygrał 8:4.

Łukasz Witczyk
Janusz Gol WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Janusz Gol
Pierwszy gol padł dokładnie o godzinie 12:14. Wtedy to zawodnicy pierwszego zespołu odebrali piłkę w polu karnym rywali. Ta trafiła do Janusza Gola, który pewnym strzałem pokonał bramkarza. Po zdobyciu gola piłkarze zaprezentowali nietypową cieszynkę. Od strażaków wzięli hełmy i wąż strażacki. W ten sposób fetowano pierwsze w tym roku trafienie.

Druga drużyna Cracovii odpowiedziała golem w 24. minucie. Po kontrataku i wrzutce z prawego skrzydła bramkę strzałem głową strzelił Jakub Myszor. Chwilę później wraz z kolegami z drużyny odtańczył Makarenę. W końcówce pierwszej połowy (grano 2x30 minut) pierwszy zespół na prowadzenie pięknym strzałem zza pola karnego wyprowadził Sebastian Strózik, a następnie zabawił się w rugbystę.

Po zmianie stron podopieczni Michała Probierza podwyższyli prowadzenie, a tym razem na listę strzelców wpisał się Michał Helik, któremu w polu karnym dograł Michal Siplak. Po chwili było już 4:1, gdy w szesnastce z obrońcami przeciwnika zabawił się Mateusz Wdowiak. W 43. minucie pierwszy zespół Pasów dobił swoich młodszych kolegów, a Helik zdobył swojego drugiego gola w tym spotkaniu.

W końcówce na stadionie przy ulicy Kałuży padło aż sześć bramek. Zawodnicy obu drużyn postawili na zabawę, do której dołączył się sędzia, "korzystający" z systemu VAR. Po analizie podyktował rzut karny, który po krótkim rozegraniu na gola zamienił bramkarz Adam Wilk.

Trening Noworoczny to unikalna tradycja, którą krakowski klub pielęgnuje od blisko stu lat. Mecz rozgrywany jest rokrocznie od lat 30. XX wieku z wyłączeniem jedynie lat niemieckiej okupacji i okresu stalinowskiego. Nawet kiedy w grudniu 1963 roku stadion Pasów strawił pożar, 1 stycznia 1964 roku zagrano na jego zgliszczach. Dwukrotnie Trening Noworoczny odbył się na innych obiektach: w 1966 i w 2010 roku grano odpowiednio przy 3 maja i Wielickiej 101 z powodu remontu głównego stadionu Pasów.

Cracovia znalazła naśladowców w różnych rejonach Polski, ale to strzelca pierwszego gola podczas Treningu Noworocznego uznaje się tradycyjnie za autora pierwszej bramki na polskich boiskach w Nowym Roku.

Noworoczny mecz jest tylko przerywnikiem w zimowej przerwie. Właściwe przygotowania do rundy wiosennej Pasy rozpoczną 10 stycznia. Krakowianie będą trenowali na własnych obiektach i na zgrupowaniu w Turcji (18.01-02.02).

Cracovia - Cracovia II 8:4 (4:1)
1:0 - Janusz Gol 11'
1:1 - Jakub Myszor 24'
2:1 - Sebsatian Strózik 30'
3:1 - Michał Helik 37'
4:1 - Mateusz Wdowiak 39'
5:1 - Michał Helik 43'
6:1 - Michał Rakoczy 54'