El. Euro 2020. Irlandia Północna bliżej finałów. Koniec marzeń Bośni i Hercegowiny

Irlandia Północna awansowała do finału baraży eliminując do po rzutach karnych Bośnię i Hercegowinę. Po dogrywce był remis 1:1.

Michał Piegza
mecz Bośnia i Hercegowina - Irlandia Północna PAP/EPA / FEHIM DEMIR / Na zdjęciu: mecz Bośnia i Hercegowina - Irlandia Północna
Potyczka Bośni i Hercegowiny z Irlandią Północną interesowała nas o tyle, że jeden z zespołów może być rywalem reprezentacji Polski w grupie podczas Euro. Aby tak się stało jedna drużyna musi wygrać dwa barażowe spotkania.

W potyczce w Sarajewie na początku zaatakowali gospodarze. Rywale mieli problemy z wyjściem z własnej połowy. W 6. minucie do dogrania doszedł Sinica Sanicanin, piłka poszybowała ponad poprzeczką.

Siedem minut później padł gol dla Bośniaków. Branimir Cipetić wycofał piłkę z linii końcowej, a Rade Krunić mocnym strzałem z ok. 12 metrów pokonał bramkarza rywali.

Chwilę po stracie bramki Irlandia Północna mogła doprowadzić do remisu. Po dośrodkowaniu uderzać Josh Magennis, miejscowych uratował Ibrahim Sehić. Trzy minuty później niecelnie przymierzył Corry Evans. Gospodarze swoją szansę mieli w 24. minucie, kiedy próba Miralema Pjanicia minęła bramkę.

W kolejnych minutach na boisku było mniej emocji. Goście nie potrafili zagrozić poważniej gospodarzom, którzy z kolei nie kwapili się do ataku.

Ciekawiej zrobiło się po przerwie. Osiem minut po zmianie stron był remis. Piłka po rykoszecie spadła pod nogi Nialla McGinna, który nie zmarnował okazji. Po trafieniu sędziowie jeszcze sprawdzali czy wszystko odbyło się w zgodzie z przepisami.

Strata gola podrażniła Bośniaków. Gospodarze zaatakowali. W 62. minucie blisko gola był Miralem Pjanić. Do szczęścia zabrakło niewiele. Siedem minut później uderzał Krunić, dobrze interweniował Bailey Peacock-Farrell. Z kolei w 70. minucie kolejną szansę na bramkę zmarnował Pjanić.

O tym, która z drużyn awansuje do finału zadecydować miała dogrywka lub rzuty karne. W dodatkowych dwóch kwadransach ciekawie było jedynie na początku. W 93. minucie Jordan Jones uderzył z okolic linii pola karnego, Sehić sparował piłkę.

W kolejnych minutach zespoły miały problemy z kreowaniem sobie szans, z boiska wiało nudą. O wszystkim miał zadecydować konkurs "jedenastek". W nim ze strony gospodarzy pomylyli się Hajradinović i Visca. W zespole gości spudłował jedynie Saville. Irlandia Północna w finałowym spotkaniu barażowym zmierzy się ze Słowacją.

Bośnia i Hercegowina - Irlandia Północna 1:1 (1:1, 1:0) k. 3:4
1:0 - Rade Krunić 13'
1:1 - Niall McGinn 53'