Liga Narodów: Belgia jak profesor ograła Anglię

Reprezentacja Belgii strzeliła po golu w pierwszym i w drugim kwadransie, po czym mogła kontrolować wydarzenia na boisku. W pojedynku z Anglią odniosła zwycięstwo 2:0 i jest blisko awansu do turnieju finałowego Ligi Narodów.

Youri Tielemans cieszy się razem z kolegami po strzelonej bramce PAP/EPA / STEPHANIE LECOCQ / Na zdjęciu: Youri Tielemans cieszy się razem z kolegami po strzelonej bramce
Belgia wykorzystała pierwszy konkretny atak do zdobycia gola na 1:0. Akcja przeniosła się ze skrzydła przed pole karne do Romelu Lukaku. Olbrzym zachował się w swoim stylu, utrzymał się na nogach i wyłożył piłkę do Youriego Tielemansa. Pomocnik nie zastanawiał się długo co zrobić i swoim uderzeniem z dystansu pokonał Jordana Pickforda. Zanim futbolówka zaliczyła lądowanie w siatce, odbiła się od słupka. Nie zdołali jej zablokować zdezorientowani Anglicy.

W 23. minucie Dries Mertens podwoił przewagę zespołu z Beneluksu. Perfekcyjnie przymierzył z rzutu wolnego podyktowanego za przewinienie na Kevinie De Bruyne. Napastnik Napoli kopnął piłkę obok muru i nie do obrony dla Jordana Pickforda. Dries Mertens cieszył się z gola na 2:0 w objęciach Roberto Martineza. W 50. meczu reprezentacji pod wodzą tego selekcjonera wszystko układało się zgodnie z planem.

Anglia od czasu do czasu zbliżała się do pola karnego Belgii, jednak w jej rozegraniach brakowało elementu przyspieszenia i zaskoczenia. Kiedy już otwierała się możliwość oddania strzału, był on blokowany przez defensora. Dlatego Thibaut Courtois nie wykonał w pierwszej połowie ani jednej skomplikowanej interwencji i nic nie wskazywało na to, że podopiecznych Garetha Southgate'a stać na zapunktowanie.

Drużyna z Wysp Brytyjskich zwyciężyła z Belgią w październiku, ale na powtórkę się nie zanosiło. Liderzy zespołu Martineza kontrolowali przebieg wydarzeń, potrafili w odpowiednich momentach przytrzymać piłkę i utemperować Anglików. Ekipa Southgate'a miała możliwość poprawienia wyniku po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, tyle że uderzenie w kierunku bramki zostało powstrzymane przez pomocnego w obronie Romelu Lukaku.

Southgate zdecydował się na przeprowadzenie zmiany w przerwie. W centrum boiska Harry Winks zagrał zamiast Jordana Hendersona. Nie było już również w akcji Bena Chilwella, który z powodu kontuzji został wymieniony na Bukayo Sakę. W kwadransie po przerwie Anglia miała dwa rzuty wolne blisko pola karnego gospodarzy, ale żaden z jej reprezentantów nie skopiował wyczynu Driesa Mertensa. Oba uderzenia były po prostu katastrofalne.

Anglia przejęła piłkę i wzięła na siebie odpowiedzialność za obraz meczu, jednak czas mijał i z jej natarcia nie wynikało nic konkretnego. Z ławki rezerwowych weszli jeszcze dynamiczni Dominic Calvert-Lewin oraz Jadon Sancho, ale efekt był taki sam jak przez całe spotkanie. Generalnie druga połowa nie należała do szczególnie pasjonujących i wynik 2:0 nie uległ w niej zmianie.

Belgia jest na prowadzeniu w grupie Ligi Narodów i w ostatnim meczu na własnym terenie z Danią premiować awansem będzie ją minimum remis. Anglia na pewno nie wystąpi w turnieju finałowym.

Belgia - Anglia 2:0 (2:0)
1:0 - Youri Tielemans 10'
2:0 - Dries Mertens 23'

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Jason Denayer, Jan Vertonghen - Thomas Meunier, Axel Witsel, Youri Tielemans, Thorgan Hazard - Dries Mertens (83' Dennis Praet), Kevin De Bruyne - Romelu Lukaku

Anglia: Jordan Pickford - Tyrone Mings, Eric Dier, Kyle Walker, Kieran Trippier (70' Jadon Sancho) - Declan Rice, Jordan Henderson (46' Harry Winks), Ben Chilwell (38' Bukayo Saka) - Jack Grealish, Mason Mount (69' Dominic Calvert-Lewin) - Harry Kane

Żółte kartki: Witsel, Vertonghen (Belgia)

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia)

***

Dania - Islandia 2:1 (1:0) 1:0 - Christian Eriksen (k.) 12' 1:1 - Vidar Orn Kjartansson 85' 2:1 - Christian Eriksen (k.) 90'