Premier League: Tottenham Hotspur idzie jak burza. Manchester City był bezradny

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Kirsty Wigglesworth / Na zdjęciu: piłkarze Tottenhamu Hotspur
PAP/EPA / Kirsty Wigglesworth / Na zdjęciu: piłkarze Tottenhamu Hotspur

Tottenham Hotspur został liderem Premier League dzięki zwycięstwu 2:0 z Manchesterem City. Do pokonania wicemistrza Anglii wystarczyły dwa celne uderzenia, ale przede wszystkim żelazna konsekwencja w defensywie.

Ten mecz był wyczekiwanym wydarzeniem w kolejce Premier League po przerwie reprezentacyjnej. Wicelider spotkał się z wicemistrzem Anglii. Tottenham Hotspur miał możliwość zadomowienia się w czołówce, w której różnice między drużynami były niewielkie, a Manchester City zamierzał gonić między innymi zespół z Londynu. Konfrontacja w stolicy kraju była też przetarciem przed powrotem drużyn do europejskich pucharów.

Podopieczni Jose Mourinho nie zamierzali pożegnać się ze swoją serią bez porażki na angielskim podwórku trwającą od 13 września. W poprzednim sezonie Tottenham poradził sobie na własnym stadionie z uczestnikiem Ligi Mistrzów, a zwycięstwo 2:0 zawdzięczał Stevenowi Bergwijnowi oraz Heung-Min Sonowi. W sobotę wynik powtórzył się i nawet jeden ze strzelców gola był taki sam.

Tottenham nie potrzebował dużo czasu na zdobycie prowadzenia 1:0. Podopieczni Jose Mourinho wywalczyli rzut wolny na połowie przeciwnika w 5. minucie i elegancką wymianą podań dostarczyli piłkę do Heung-Min Sona. Koreańczyk nie zmarnował dogrania Tanguya Ndombele i w sytuacji sam na sam oddał w odpowiednim momencie uderzenie między nogami Edersona do siatki. Koreańczyk potwierdził wysoką formę sprzed przerwy reprezentacyjnej, a cała drużyna z Londynu mogła zastosować lubiany przez siebie wariant na wyczekanie przeciwnika.

W pierwszej połowie były jeszcze dwa nieuznane trafienia. Mike Dean nie pozwolił długo cieszyć się z oddania strzału do bramki Harry'emu Kane'owi oraz Aymericowi Laporte. Reprezentant Anglii był na spalonym w momencie podania Heung-Min Sona, natomiast Laporte dostał podanie od Gabriela Jesusa, który pomagał sobie ręką przy opanowywaniu piłki.

Wynik drgnął ponownie dopiero po pierwszej zmianie personalnej i mógł triumfować Jose Mourinho. W 65. minucie dopiero co wprowadzony przez Portugalczyka z ławki rezerwowych Giovanni Lo Celso opanował piłkę w polu karnym Manchesteru City i pokonał płaskim strzałem w sytuacji sam na sam Edersona. Zrobiło się 2:0 dla klubu z Londynu, a każda minuta przy takim rezultacie odbierała resztki animuszu przyjezdnym.

Tottenham Hotspur - Manchester City 2:0 (1:0) 1:0 - Heung-Min Son 5' 2:0 - Giovanni Lo Celso 65'

Tottenham: Hugo Lloris - Serge Aurier, Toby Alderweireld (81' Joe Rodon), Eric Dier, Sergio Reguilon - Moussa Sissoko, Pierre-Emile Hoejbjerg - Steven Bergwijn (73' Lucas Moura), Tanguy Ndombele (65' Giovanni Lo Celso), Heung-Min Son - Harry Kane

City: Ederson - Kyle Walker, Ruben Dias, Aymeric Laporte, Joao Cancelo - Kevin De Bruyne, Rodri, Bernardo Silva (72' Phil Foden) - Riyad Mahrez (72' Raheem Sterling), Gabriel Jesus, Ferran Torres

Żółte kartki: Sissoko, Kane (Tottenham) oraz Dias, Torres (City)

Sędzia: Mike Dean

***

Aston Villa - Brighton and Hove Albion 1:2 (0:1) 0:1 - Danny Welbeck 12' 1:1 - Ezri Konsa 47' 1:2 - Solomon March 56'