Ligue 1. Ogromna niespodzianka! Lider Ligue 1 pokonany przez zespół ze strefy spadkowej

W niedzielnym spotkaniu 30. kolejki doszło do sporej sensacji. Osiemnaste w tabeli Nimes wygrało na wyjeździe z obecnym liderem Ligue 1, Lille. To druga ligowa porażka zespołu Christophe'a Galtiera w tym roku.

Mateusz Byczkowski
Renaud Ripart (z lewej) cieszy się z gola Getty Images / Sylvain Lefevre / Na zdjęciu: Renaud Ripart (z lewej) cieszy się z gola
Nimes Olympique, które znajduje się w strefie spadkowej, chciało sprawić niespodziankę. Obecny lider Ligue 1, Lille OSC w tym roku przegrało tylko jeden ligowy mecz na początku stycznia z Angers SCO (1:2).

To goście jako pierwsi strzelili gola w niedzielnym spotkaniu. W 12. minucie do znajdującego się w polu karnym Moussa Kone podał Niclas Eliasson. Senegalski napastnik strzałem w lewy górny róg bramki pokonał golkipera gospodarzy.

Zespół Pascal Plancque'a długo z prowadzenia się nie nacieszył. Osiem minut później Jonathan Bamba dośrodkowywał z rzutu rożnego. Niepilnowany Xeka oddał strzał głową, którego nie zdołał wybronić Baptiste Reynet.

Lille było drużyną, która częściej utrzymywała się przy piłce. Jednak to Nimes zdobyło bramkę tuż przed przerwą. Zinedine Ferhat zagrał prostopadle do wbiegającego w pole karnego Renauda Riparta. Ten podcinką z ostrego kąta umieścił futbolówkę w siatce.

Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Lider Ligue 1 nie mógł znaleźć pomysłu na defensywę gości. W 57. minucie w sytuacji sam na sam znalazł się Burak Yilmaz. Turecki napastnik pokonał bramkarza, jednak sędzia liniowy uniósł chorągiewkę w górę.

Kilka minut później Renaud Ripart przedryblował jednego z zawodników gospodarzy i wbiegł w pole karne. Francuz oddał płaski strzał po długim rogu. Piłka przeleciała tuż obok prawego słupka.

Dzięki wygranej Nimes wyprzedziło w tabeli FC Nantes i ma tyle samo punktów co 17. FC Lorient. Po przerwie reprezentacyjnej zespół Pascal Plancque'a podejmie u siebie AS Saint-Etienne.

Lille OSC - Nimes Olympique 1:2 (1:2)
0:1 - Moussa Kone 12'
1:1 - Xeka 20'
1:2 - Renaud Ripart 45'

Lille OSC: Mike Maignan - Zeki Celik (76' Boubakary Soumare), Jose Fonte, Sven Botman (75' Tiago Djalo), Reinildo Mandava - Timothy Weah (46' Luiz Araujo), Xeka, Benjamin Andre (64' Renato Sanches), Jonathan Bamba (65' Yusuf Yazici) - Burak Yilmaz, Jonathan David

Nimes: Baptiste Reynet - Sofiane Alakouch, Naomichi Ueda, Kelyan Guessoum, Birger Meling - Andres Cubas, Niclas Eliasson (90+1' Patrick Burner), Lamine Fomba, Renaud Ripart, Zinedine Ferhat, Moussa Kone (77' Lucas Deaux)

Żółte kartki: Jonathan Bamba (Lille OSC), Boubakary Soumare (Lille OSC).

Sędzia: Frank Schneider.