Copa America: gorące widowisko dla Peru. Furiacki atak na sędziego

W podstawowym czasie padł remis 3:3, a także były dwie czerwone kartki. Jeden z usuniętych z boiska piłkarzy nieomal staranował sędziego. Peru zapewniło sobie zwycięstwo z Paragwajem w konkursie rzutów karnych i zagra w półfinale Copa America 2021.

piłkarze reprezentacji Peru PAP/EPA / FERNANDO BIZERRA JR / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Peru
Warunki awansu z grup Copa America nie były wysokie, skoro przechodziły dalej cztery z pięciu reprezentacji. Dlatego duża część meczów była pozbawionych większej stawki, a eksperymenty selekcjonerów przypominały zachowanie w czasie spotkań towarzyskich.

Prawdziwa walka miała rozpocząć się w ćwierćfinałach. W pierwszym z nich Peru zmierzyło się z Paragwajem i już przed przerwą w energicznym pojedynku padły trzy gole. Gustavo Gomez dał prowadzenie Guaranim w 11. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Później do głosu doszedł Gianluca Lapadula. Kompan z klubu Kamila Glika w pojedynkę odwrócił wynik na 2:1. Gracz Benevento Calcio pokazał swoimi akcjami, że może być dublerem Jose Paolo Guerrero w ataku Peru, choć po jego pierwszych występach w barwach Los Incas można było mieć co do tego wątpliwości. W 21. minucie wykorzystał dogranie Andre Carrillo, a w 40. minucie wygrał konfrontację sam na sam z bramkarzem po eleganckim zespołowym rozegraniu.

Jakby zasług Lapaduli było mało, to po faulu na nim drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Gustavo Gomez. Furia, z jaką zaatakował sędziego po wykluczeniu, była skandaliczna. Obrońca skoczył do gardła Estabanowi Ostojichowi, zaczął przepychać go ciężarem własnego ciała. Musieli interweniować pozostali Paragwajczycy i odciągać rozjuszonego kapitana zespołu. Decyzja była kontrowersyjna, ale nie usprawiedliwiała aż takiej wściekłości Gomeza.

Sytuacja Los Incas wydawała się być komfortowa, skoro mieli przewagę gola oraz zawodnika w polu. Nie potrafili jednak zarządzać meczem po powrocie z szatni na boisko. Ponownie stracili gola po strzale obrońcy. Do remisu 2:2 doprowadził w 54. minucie Junior Alonso.

Emocje wcale się nie skończyły. Peru odzyskało prowadzenie w 80. minucie dzięki odbitemu rykoszetem strzałowi z dystansu Yoshimara Yotuna. Niebawem straciło jednak zawodnika z powodu drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartki dla Andre Carrillo. W rywalizacji dziesięciu na dziesięciu Gabriel Avalos zdobył gola na 3:3 i w 90. minucie doprowadził do konkursu rzutów karnych.

Drużyny miały problem z wykorzystywaniem jedenastek. Skuteczniejszy okazał się zespół Peru, który zwyciężył 4:3 w szóstej serii.

Peru - Paragwaj 3:3 (2:1) k. 4:3
0:1 - Gustavo Gomez 11'
1:1 - Gianluca Lapadula 21'
2:1 - Gianluca Lapadula 40'
2:2 - Junior Alonso 54'
3:2 - Yoshimar Yotun 80'
3:3 - Gabriel Avalos 90'