Milik na ławce, Marsylia wygrywa po pięknym golu

Olympique Marsylia wygrał na wyjeździe z RC Strasbourg 2:0 i awansował na pozycję wicelidera Ligue 1. Wygraną przyjezdnym zapewnił m.in. najgorszy piłkarz na boisku - Cheikh Bamba Dieng, strzelec absolutnie fantastycznego gola.

Tomasz Galiński
Arkadiusz Milik WP SportoweFakty / Eric Verhoeven/Soccrates / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik
To aż nieprawdopodobne, że po tak fatalnej grze Cheikh Bamba Dieng został bohaterem Olympique Marsylia. Podejmował same złe decyzje, marnował sytuacje, miał problemy z opanowaniem piłki w polu karnym. Aż wreszcie zamknął usta krytykom, strzelając gola nożycami, przy którym Matz Sels nie miał absolutnie nic do powiedzenia. W końcówce goście dorzucili kolejne trafienie po rzucie rożnym i może się wydawać, że odnieśli stosunkowo łatwe zwycięstwo w Strasbourgu.

Nie wiadomo jednak jak potoczyłoby się to spotkanie, gdyby pięć minut przed golem na 0:2 stuprocentową sytuację wykorzystał Ludovic Ajorque. Dostał idealne podanie z lewej strony, miał przed sobą tylko bramkarza, ale uderzył lekko i prosto w niego.

Druga połowa wynagrodziła nieco kibicom te męczarnie, które przyszło im oglądać przed przerwą. Z jednej strony można stwierdzić, że gra była nędzna i żadna z drużyn nie zaprezentowała nic ciekawego w ofensywie. Statystyka celnych strzałów do przerwy była porażająca. Zero po stronie gospodarzy, zero po stronie gości. Jednak biorąc pod uwagę wysokie miejsce w tabeli obu drużyn, można to spotkanie zakwalifikować jako tzw. taktyczne szachy. Niewiele było wolnej przestrzeni, zawodnicy byli podwajani, potrajani, czasu na reakcje nie było dużo.

W drugiej połowie tylko nieco lepiej. Pojawiły się strzały celne, były gole. Jedyne, czego zabrakło, to obecności Polaków na boisku. Arkadiusz Milik przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych, podobnie jak Karol Fila.

RC Strasbourg Alsace - Olympique Marsylia 0:2 (0:0)
0:1 Cheikh Bamba Dieng 63'
0:2 Duje Caleta-Car 82'

Strasbourg: Matz Sels - Frederic Guilbert, Lucas Perrin (79' Moise Sahi Dion), Gerzino Nyamsi, Alexander Djiku, Anthony Caci (79' Dimitri Lienard) - Adrien Thomasson, Jean-Ricner Bellegarde, Ibrahima Sissoko (71' Kevin Gameiro) - Habib Diallo, Ludovic Ajorque.

OM: Pau Lopez - Pol Lirola (65' Matteo Guendouzi), William Saliba, Duje Caleta-Car, Luan Peres - Valentin Rongier (86' Leonardo Balerdi), Pape Gueye, Boubacar Kamara, Dimitri Payet, Luis Henrique (79' Gerson) - Cheikh Bamba Dieng (66' Cengiz Under).

Żółte kartki: Ajorque, Nyamsi (Strasbourg) oraz Guendouzi (Marsylia).

Sędzia: Mikael Lesage.

Stade Brestois 29 - Montpellier HSC 0:4 (0:1)
0:1 Elye Wahi 45+1'
0:2 Stephy Alvaro Mavididi 47'
0:3 Junior Sambia 60'
0:4 Valere Germain 85'

Stade de Reims - AS Saint-Etienne 2:0 (1:0)

1:2 Benjamin Bourigeaud 60'

ES Troyes AC - Girondins Bordeaux 1:2 (1:1) 1:0 Xavier Chavalerin 28' 1:1 Yoann Salmier (s.) 29' 1:2 Hwang Ui-jo 55'