Tak Biało-Czerwoni szli po rekord! Najlepsze mecze reprezentacji Polski za kadencji Adama Nawałki

Maciej Kmita

3. W czołowej "ósemce"

25.06.2016, Saint-Etienne - Euro 2016
Szwajcaria - Polska 1:1 (k. 4:5)

Po tym meczu poczuliśmy, że sukces na Euro 2016 jest na wyciągnięcie ręki. Po wyjściu z grupy trafiliśmy na Szwajcarię, co przyjęto nad Wisłą z entuzjazmem. Pojedynek z Helwetami był jednak pełen dramaturgii i zwrotów akcji. Ćwierćfinalistę mistrzostw wyłonił dopiero konkurs rzutów karnych, choć długo wszystko wskazywało na to, że Polacy rozstrzygną mecz na swoją korzyść w podstawowym czasie gry.

Po pierwszej połowie prowadziliśmy 1:0 po golu rewelacyjnego na Euro 2016 Jakuba Błaszczykowskiego. Gdy do końca meczu zostało mniej niż 10 minut, cudownym strzałem przewrotką popisał się Xherdan Shaqiri. Piękna bramka Szwajcara przerwała rekordową serię Polski bez straconego gola na turnieju rangi mistrzowskiej, która trwała 370 minut.

Remis utrzymał się do 90. minuty, a dogrywka też nie przyniosła rozstrzygnięcia, ale w rzutach karnych lepsi okazali się Biało-Czerwoni. Polska awansowała do ćwierćfinału mistrzostw Europy po raz pierwszy w historii. To rozbudziło apetyty Polaków, ale w 1/4 finału, po bardzo wyrównanym pojedynku, musieliśmy uznać wyższość Portugalii, która niespełna dwa tygodnie później została mistrzem Europy.