Bundesliga: Arcyważna wygrana THW Kiel w derbach. Maciej Gębala liderem Lipska

W 106. Derbach Północy THW Kiel pokonało na wyjeździe SG Flensburg-Handewitt 28:27. Wygrana kilończyków sprawiła, że zrobili duży krok w kierunku miejsca dającego grę w Lidze Mistrzów.

Paweł Nowakowski
Maciej Gębala, reprezentant Polski WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Maciej Gębala, reprezentant Polski
Mecz we Flensburgu miał spory ciężar gatunkowy - grano bowiem o drugie miejsce w lidze, które daje bezpośredni awans do faz grupowej Ligi Mistrzów. Był to także jubileuszowy domowy mecz numer 500 dla Flensburga w rozgrywkach Bundesligi. Pierwsze minuty należały do gospodarzy, a zawodnicy THW Kiel mieli spore problemy ze sforsowaniem wysuniętej defensywy Wikingów. Dopiero w szóstej minucie pierwszą bramkę dla gości rzucił Patrick Wiencek.

Podopieczni Filipa Jichy rozkręcali się powoli, jeszcze w czwartek stoczyli bowiem ostrą walkę z francuskim PSG o awans do Final Four Ligi Mistrzów, zakończoną sukcesem. Po słabszym początku do głosu doszli przyjezdni - zaporą nie do pokonania był dla Flensburga Niklas Landin, a po indywidualnej szarży Sandera Sagosena i bramce Nikoli Bilyka w 20 minucie było 10:8 dla THW i czas poprosił Maik Machulla, trener Flensburga. Nowego ducha w zespół tchnął Kevin Moeller. Duński bramkarz Flenburga miał trzy z rzędu interwencje, niezwykle efektowną i zarazem kontaktową bramkę rzucił tuż przed przerwą Johannes Golla.

Po zmianie stron wymiana ciosów w Derbach Północy nie ustawała. W 40. minucie THW Kiel prowadziło 20:18, lecz wówczas świetny fragment zanotował Flensburg, rzucając cztery bramki z rzędu i na tablicy wyników kwadrans przed końcową syreną było już 22:20 dla Wikingów. Goście wyrównali, a ostatnie dziesięć minut to istna huśtawka emocji - te lepiej opanowali gracze THW Kiel, którzy ostatecznie wygrali 28:27. Zebry do wygranej poprowadził Sander Sagosen, autor 10 trafień.

Dla Flensburga porażka oznacza praktycznie koniec marzeń o grze w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie. Wikingowie zajmują dopiero 4. miejsce w tabeli i tracą już cztery punkty do THW Kiel i Fuechse Berlin, a do końca sezonu pozostały im raptem cztery spotkania. Triumfator Ligi Mistrzów z 2014 roku będzie skazany na grę w Lidze Europejskiej.

Świetny występ w barwach SC DHfK Lipsk zaliczył Maciej Gębala. Reprezentant Polski rzucił siedem bramek w przegranym 22:26 meczu z Bergischer i miał 78 procentową skuteczność (7/9) i był najskuteczniejszym zawodnikiem w swoim zespole. Lipsk z dorobkiem 30 punktów w 31 meczach ma 9. miejsce w tabeli.
W ostatnim niedzielnym meczu HSV Hamburg podejmował lidera Bundesligi - SC Magdeburg, gdzie występuje Piotr Chrapkowski. Obyło się bez niespodzianki, a pewne zwycięstwo i dwudzieste dziewiąte w sezonie sięgnął zespół Polaka. Popis strzelecki dał Omar Ingi Magnusson - Islandzki rozgrywający rzucił 12 bramek w 13 próbach i z dorobkiem 212 bramek zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji strzelców. Do liderującego Hansa Lindberga traci cztery bramki.

W całym sezonie każda z drużyn ma do rozegrania 34 spotkania. W Lidze Mistrzów zagrają dwa czołowe zespoły.