Węgry: Rollercoaster w Veszprem. Pick Szeged z mistrzowskim tytułem!

Niesamowicie emocjonujące spotkanie w finale ligi węgierskiej. Pick Szeged w drugim meczu finałowym pokonał Telekom Veszprem 30:29 i zdobył piąte w historii, a drugie z rzędu mistrzostwo Węgier.

Paweł Nowakowski
radość szczypiornistów MOL-Pick Szeged Getty Images / Marko Lukunic / Na zdjęciu: radość szczypiornistów MOL-Pick Szeged
Oba zespoły od lat zdominowały rozgrywki na Węgrzech. Przed tygodniem minimalnie lepszy był zespół z Veszprem, który wygrał 29:28. Początek meczu nieznacznie należał do półfinałowego rywal Łomży Vive Kielce w Lidze Mistrzów, lecz w miarę upływu czasu do głosu zaczęli dochodzić przyjezdni. Zawodnicy z Szeged postawili na agresywną obronę, co sprawiało Veszprem nie lada problemy. Po kwadransie rywalizacji i bramce Bence Banhidiego, Pick prowadził 8:6.

Odpowiedź gospodarzy był jednak błyskawiczna i w Veszprem byliśmy świadkami wymiany ciosów. W świetnej dyspozycji rzutowej byłRasmus Lauge Schmidt, a po drugiej stronie brylował Dean Bombac. Gościom plany na mecz mocno się zmieniły, gdy w 21. minucie czerwoną kartkę za uderzenie w twarz Petara Nenadicia otrzymał obrotowy i filar defensywy, Bence Banhidi. Podopiecznych Juana Carlosa Pastora to jednak nie podłamało, a do przerwy na tablicy wyników był remis i sprawa mistrzostwa Węgier pozostawała otwarta.

W drugiej części kibice w Veszprem oglądali teatr jednego aktora, w którym główną rolę odgrywał Roland Mikler. Bramkarz Picku Szeged, a w przeszłości... Telekomu Veszprem bronił jak w transie (w całym meczu aż 15 udanych interwencji). W 38. minucie po trafieniu z kontrataku Boruta Mackovseka było już 20:17 dla Pick! Veszprem nie złożyło jednak broni i zdobyło kontaktowe trafienie. Ostatnie minuty to istny rollercoaster.

W ostatniej minucie przy wyniku 29:29 z drugiej linii pomylił się gracz Picku Szeged, Richard Bodo. Czas wziął trener Veszprem, Momir Ilić ale Veszprem nie wyprowadziło decydującego ciosu - zadali go goście. W ostatnich sekundach piękną koronkową akcję zwieńczył Miklos Rosta, pieczętując zwycięstwo na wagę drugiego z rzędu, a piątego w historii mistrzostwa Węgier.

Pick Szeged ma powody do radości. Oprócz mistrzostwa wywalczył także awans do
fazy grupowej Ligi Mistrzów. Telekom Veszprem, który 18 czerwca zagra w półfinale Ligi Mistrzów z Łomża Vive Kielce - będzie musiał się ubiegać o dziką kartę na występ w tych rozgrywkach.

Telekom Veszprem - MOL-Pick Szeged 29:30 (14:14)