Bolesna lekcja dla reprezentacji Polski. Potrzebny cud

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej do lat 20 nie sprawiła niespodzianki i w trzecim meczu w grupie H mistrzostw świata uległa wyżej rozstawionym Węgierkom. Do przerwy można było mieć nadzieję. Po zmianie stron zdarzyła się katastrofa.

Krzysztof Kempski
mecz Polska - USA Materiały prasowe / IHF / Sasa Pahic Szabo / Na zdjęciu: mecz Polska - USA
Reprezentacja Polski U-20 przystępowała do trzeciego starcia w grupie H z nożem na gardle. W dodatku po przegranej z Egipcjankami 25:27, która nie miała prawa im się zdarzyć. Oczywiście pod warunkiem, że Biało-Czerwone zamierzały coś na tych mistrzostwach świata wywalczyć. Porażka bardzo mocno skomplikowała sprawę awansu (więcej o meczu tutaj). Teraz, aby w ogóle marzyć o wyjściu z tej grupy, trzeba było ograć mocne Węgierki.

Po pierwszej połowie tablica świetlna wskazała stan 14:11 dla Madziarek. Teoretycznie nie był to zły rezultat, w każdym razie pozwalał wciąż wierzyć, że jeszcze nie wszystko jest stracone. A byłby jeszcze lepszy. Niestety, tuż przed przerwą nie popisały się Michalina Pastuszka oraz Karolina Jureńczyk (obie popełniły błędy techniczne) i zamiast tylko jednej bramki straty zrobiło się -3.

Świetne zawody rozgrywała Johanna Farkas. 7-krotnie stawała przed szansą na zdobycie bramki i za każdym razem piłka lądowała w siatce. 2 trafienia dorzuciła po perfekcyjnie wykonanych rzutach karnych. Bardzo słabo spisała się za to Paulina Kopańska. Często decydowała się na rzuty z okolic 9. metra, ale tylko 1 próba na 8 znalazła drogę do celu.

Gwoździem do trumny okazała się dopiero druga połowa. Powiedzieć, że zagraliśmy ją źle, to tak jakby nic nie powiedzieć. Polki przegrały tę część aż 5:16 i w całych zawodach 16:30. Jedynym pocieszeniem była postawa naszej bramkarki. Aleksandra Hypka interweniowała ze skutecznością 44 procent (8/18).

Brakowało agresywnej obrony oraz umiejętności wykorzystania gry w przewadze liczebnej. Wystarczy wspomnieć, że Węgierki aż 12 minut spędziły na ławce kar, przy zaledwie 4 Polek. Greta Juhasz w 42. minucie otrzymała czerwoną kartkę z gradacji kar. Za chwilę dwie minuty kary otrzymała także Mira Vamos. Tamten fragment wygraliśmy tylko 1:0.

Przypomnijmy, że awans z każdej z grup otrzymują po 2 najlepsze ekipy. Na ten moment Polki są na 2. lokacie, ale najpewniej opuszczą ją po meczu Egiptu z USA. Próżno szukać sensacji i wygranej Amerykanek, a tylko taki rezultat mógłby premiować Biało-Czerwone. Taki rezultat należałoby jednak upatrywać jako cud.