Co to była za walka. Polki zaczęły ME

Reprezentacja Polski szczypiornistek od porażki z Niemkami 23:25 rozpoczęła udział w mistrzostwach Europy. Biało-Czerwone zagrały dobry mecz, w końcówce jednak popełniły kilka błędów, które zaważyły o wyniku.

Daniel Kordulski
Kinga Achruk (z piłką) PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: Kinga Achruk (z piłką)
Niemki od początku aktywnie wychodziły ze strefy do atakujących Biało-Czerwonych. Szczególną "opiekę" sprawowały nad Moniką Kobylińską i Kingą Achruk. Te jednak potrafiły dobrze podać piłkę do wolnej koleżanki. Polki nie pozostawały też dłużne rywalkom i same notowały przechwyty. W 6. minucie po jednej z takich akcji i kontrze Karoliny Kochaniak-Sali objęły prowadzenie 3:2. Za chwilę ta sama zawodniczka wywalczyła karnego. Były to zdecydowanie minuty rozgrywającej MKS-u Zagłębie Lubin.

Zresztą gra całej reprezentacji Polski wyglądała wtedy bardzo dobrze. Nasze szczypiornistki z dużą łatwością gubiły broniące je rywalki, kończąc akcje z szóstego metra. Rzut karny wyciągniętą do boku ręką obroniła Adrianna Płaczek i w 16. minucie było 8:5.

To, co mogło niepokoić, to fakt, że rozgrywająca Niemek Emily Boelk za łatwo oszukiwała obrończynie. W 22. minucie drugie już wykluczenie otrzymała Kobylińska. Było to konsekwencją szybkiej gry przeciwniczek, za którymi wysoka rozgrywająca czasem nie nadążała na nogach.

Powodów do narzekań nie było jednak zbyt dużo, przyjemnie oglądało się grę Polek. W 25. minucie zaraz po wejściu na boisko bramkę z koła zdobyła Sylwia Matuszczyk po asyście Kochaniak-Sali i podopieczne Arne Senstada objęły prowadzenie 11:7. Końcówka pierwszej połowy wyglądała nieco słabiej w ich wykonaniu. Brakowało też nieco szczęścia, bo kapitalny "no look pass" od Achruk rzutem w poprzeczkę zakończyła Dagmara Nocuń. Niemki zmniejszyły stratę do jednego gola.

Swoją dobrą passę reprezentacja Niemiec kontynuowała po przerwie. Zawodniczki Magnusa Gulleruda za łatwo zdobywały bramki i już po kilku minutach wyszły na plus trzy. Znów sporo zamieszania sprawiała Boelk. Za to rzuty Polek stały się dużo mniej precyzyjne. Na szczęście celowniki w końcu zostały wyregulowane, a do tego nasze zachodnie sąsiadki przyłożyły się z kilkoma błędami własnymi i kwadrans przed końcem gry już był remis (17:17).

Walka na wymianę ciosów rozpoczęła się na dobre. Stało się jasne, że kto zachowa więcej zimnej krwi w decydujących momentach, będzie mógł cieszyć się z wygranej. Na tablicy wyników najczęściej widniał remis. Przed długie minuty obie ekipy nie rzuciły gola. Niestety w ważnym momencie, przy szansie na remis, bezbłędna wcześniej Magda Balsam nie trafiła z linii siedmiu metrów. Niemki dołożyły drugą bramkę przewagi, a za chwilę jedna z naszych popełniła faul w ataku. Wywalczonej piłki Niemki nie dały sobie już odebrać.