Deklasacja. Polki bezlitosne dla rywalek

Reprezentacja Polski kobiet zdeklasowała Kosowo w pierwszym meczu kwalifikacji mistrzostw świata piłkarek ręcznych. Nasza szczypiornistki w Bielsku-Białej zwyciężyły 36:22, dzięki czemu są o krok od awansu na ten turniej.

Jakub Fordon
Dagmara Nocuń PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: Dagmara Nocuń
Po raz pierwszy w historii reprezentacja Polski kobiet miała okazję rozegrać mecz w Bielsku-Białej. W Hali Widowiskowo-Sportowej BBOSiR podopieczne Arne Senstada rywalizowały z Kosowem. Było to pierwsze spotkanie z tym rywalem.

Jako pierwsza bramkę dla naszej kadry zdobyła Aleksandra Rosiak. Było to jej 100. trafienie w Biało-Czerwonych barwach. Gwiazdą reprezentacji Kosowa jest Leonora Demaj, która na co dzień gra w lidze duńskiej. To dzięki niej w pierwszych 10. minutach oglądaliśmy wyrównane starcie.

Później jednak znacznie szybsze tempo narzuciły Polki. W efekcie udało im się zdobyć sześć trafień z rzędu i odskoczyć. Rywalki nie mogły znaleźć sposobu na świetnie dysponowaną Adriannę Płaczek. Jeszcze przed przerwą podopieczne Arne Senstada prowadziły aż 17:6.

W drugiej połowie oglądaliśmy znacznie bardziej wyrównaną rywalizację. Ta część meczu zakończyła się minimalnym zwycięstwem Biało-Czerwonych (19:16). To tylko poprawiło końcowy rezultat.

Ostatecznie nasze szczypiornistki zwyciężyły 36:22 i są o krok od awansu na mistrzostwa świata, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia 2023 roku. Rewanżowe starcie odbędzie się 12 kwietnia w Prisztinie.

Najskuteczniejszymi zawodniczkami Polski były kapitan Monika Kobylińska oraz Rosiak, która wybrana została MVP meczu. Obie zdobyły po sześć bramek.

Polska - Kosowo 36:22 (17:6)

Polska: Płaczek, Maliczkiewicz - Kobylińska 6, Rosiak 6, Olek 4, Galińska 3, Michalak 3, Nocuń 3, Zimny 2, Wiertelak 2, Nosek 2, Kochaniak-Sala 2, Balsam 1, Górna 1, Tomczyk 1, Noga.