Polscy szczypiorniści poznali kolejnych potencjalnych rywali na MŚ 2011

Polacy mają już zapewniony udział w przyszłorocznym mundialu w piłce ręcznej w Szwecji. Biało-czerwoni poznali teraz swoich potencjalnych rywali na tej imprezie z Afryki oraz Azji.

Wojciech Święch

Już za niecały rok odbędą się mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn. Wiadomo już, że na mundialu wystąpią Szwedzi, którzy są jego organizatorem. Poza tym Francja, jako obrońca tytułu mistrzowskiego, nie musi przystępować do kwalifikacji. W imprezie wezmą również udział trzy najlepsze drużyny narodowe niedawno zakończonego Euro 2010, nie licząc Trójkolorowych. W tym gronie znaleźli się Polacy, Chorwaci i Islandczycy.

Teraz wyłoniono finalistów MŚ z Czarnego Lądu. W ostatnich dniach w Egipcie odbyła się 19. edycja Pucharu Narodów Afryki w piłce ręcznej mężczyzn.

Turniej szczypiornistów nie przyniósł niespodzianek. W finale w Kairze spotkały się zespoły Tunezji i Egiptu. W meczu decydującym o złotym medalu lepsze wrażenie od początku wywierała pierwsza ze wspomnianych drużyn. Orły Kartaginy w drugiej połowie spotkania prowadziły nawet różnicą czterech goli. Jednak Egipcjanie zdołali potem odrobić straty. W końcówce pojedynku na parkiecie dominowała tunezyjska ekipa, która ostatecznie wygrała 24:21.

W szeregach zwycięzców najskuteczniejszym szczypiornistą był Haykel Mgannem, który rzucił 5 bramek. Natomiast dla pokonanych najwięcej goli zdobył Achmed Mustafa. Zaliczył on 6 trafień.

Brązowy medal mistrzostw Afryki przypadł zawodnikom Algierii. W meczu o 3. miejsce pokonali oni zdecydowanie Demokratyczną Republikę Konga w stosunku 30:22.

Reprezentacje narodowe, które zajęły trzy pierwsze pozycje w czempionacie Czarnego Lądu zakwalifikowały się na przyszłoroczny mundial w piłce ręcznej mężczyzn.

12. Wybrzeże Kości Słoniowej

Najlepszy piłkarz ręczny: Ahmed El-Ahmar (Egipt)
Najlepszy strzelec: Ahmed El-Ahmar (Egipt/38 bramek)
Najlepszy bramkarz: Abdel-Malek Slahgi (Algeria)

Ostatnie dni przyniosły także rozstrzygnięcia dotyczące uczestników mundialu z Azji. W Libanie odbyły się mistrzostwa tego kontynentu. W turnieju triumfowali szczypiorniści Korei Południowej, którzy w finale pokonali "czarnego konia" imprezy - Bahrajn w stosunku 32:25. Natomiast brąz trafił w ręce Japończyków, którzy na parkiecie pokazali swoją wyższość w pojedynku z Arabią Saudyjską. Zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni wygrał 33:30.

Medaliści mistrzostw Azji wywalczyli prawo wyjazdu na mundial, który odbędzie się w Szwecji.

12. Jordania

Poznaliśmy więc już 11 z 24 finalistów mundialu. W czerwcu bieżącego roku, po rozegraniu meczów kwalifikacyjnych, dowiemy się, które drużyny narodowe znajdą się w gronie pozostałych 13 uczestników MŚ 2011. Na 9 lipca w Goeteborgu zaplanowano losowanie grup finałowych.