Wolsztyńska lokomotywa nie do zatrzymania, ważne punkty Krokusa i Zagłębia - podsumowanie II ligi mężczyzn

Za nami 22. kolejka II ligi mężczyzn w grupie pierwszej. Emocji nie zabrakło w żadnym spotkaniu. Po raz kolejny ze zwycięstwa mogli cieszyć się zawodnicy i kibice z Wolsztyna, którzy coraz bardziej zbliżają się do I ligi. Zwycięstwo Krokusa oraz Zagłębia spowodowało, że o utrzymanie w II lidze walczy aż pięć zespołów.

Bartosz Krysztofiak

Grupa I

Piłkarze ręczni Pogoni Oleśnica po ubiegłotygodniowym remisie na własnym boisku pojechali walczyć o pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tej rundzie do Bystrzycy Kłodzkiej. Tam zmierzyli się z miejscowym Krokusem, który jesienią wygrał w Oleśnicy 28:19. Aktualnie obie drużyny sąsiadują ze sobą w dolnej części tabeli, co mogło być zapowiedzią wyrównanej walki i chęci zdobycia pełnej puli tak ważnych punktów. I rzeczywiście było tak, jak można było się spodziewać. Po pierwszej połowie spotkania ciężko było wskazać kto zejdzie z boiska jako zwycięzca. Do przerwy w meczu był remis 16:16. W drugiej części spotkania niewiele się zmieniło. Ostatecznie jednak minimalnie lepsi od gości okazali się szczypiorniści Krokusa i to oni cieszyli się z wygranej.

Leszczynianie jechali do Grodkowa z lekkimi obawami. Olimp na własnym parkiecie jest bowiem trudnym rywalem, a w poprzedniej kolejce pokonał w Kościanie Tęczę. Niespodzianki jednak nie było i w zasadzie już w pierwszej połowie zawodnicy Arotu nie zostawili swoim rywalom złudzeń, co do końcowego rozstrzygnięcia. W 13. minucie prowadzili 9:2, a na przerwę schodzili z przewagą ośmiu bramek. Po zmianie stron kontrolowali już przebieg wydarzeń na parkiecie i pewnie wygrali całe spotkanie. Dla zawodników Arotu był to czwarty mecz z rzędu bez porażki.

Piłkarze ręczni z Wolsztyna wciąż wygrywają. Zespół Wojciecha Hanyża odniósł dziewiętnaste zwycięstwo z rzędu, choć na dziesięć sekund przed końcem wyjazdowego spotkania ze Szczypiornem Kalisz bliski był straty punktów. Zwycięską bramkę w samej końcówce zdobył jednak Marcin Pietruszka. Mecz świetnie rozpoczął się dla kaliszan. Grając z nożem na gardle, wyszli na parkiet bardzo skoncentrowani i szybko wypracowali sobie kilkubramkową przewagę. W 11 minucie prowadzili już 7:3, a sześć minut później 10:6. Bardzo dobrze spisywała się zwłaszcza lewa strona Szczypiorna. Bracia Paweł i Krzysztof Dutkiewiczowie oraz Tomasz Klara rzucili w tym czasie aż siedem goli. Zespół z Wolsztyna zdołał się jednak otrząsnąć. Wolsztynianie szybko odrobili straty, a gospodarze zupełnie zgubili rytm gry. Ze skrzydła trafiał dla gości Norbert Szutta, a na kole sporo problemów sprawiał kaliskim obrońcom Marcin Pietruszka. W efekcie pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gości 16:12. Zaraz po przerwie kaliszanie zdołali dogonić wolsztynian, ale podopieczni trenera Hanyża ponownie szybko odskoczyli gospodarzom. W 45 minucie na tablicy widniał wynik 23:18 dla przyjezdnych. Od tego momentu lepszą grę zaprezentowali gospodarze. Gracze z Kalisza niemal z każdą akcją odzyskiwali wiarę w możliwość wywalczenia jakiegokolwiek punktu. Przy stanie 26:25 dla Wolsztyniaka, aż 3 zawodników gości powędrowało na ławkę kar. Był to doskonały moment dla gospodarzy, którzy szybko doprowadzili do remisu. Jednak kaliszanom nie pomogła nawet gra w przewadze. Gra toczyła się bramka za bramkę, a 2 punkty Wolsztyniakowi zapewnił najbardziej doświadczony zawodnik gości Marcin Pietruszka, który z konieczności grał na pozycji obrotowego.

Cenne zwycięstwo odnieśli piłkarze ręczni Zagłębia II Lubin. Podopieczni Adriana Anuszewskiego w meczu 22 kolejki II ligi pokonali na wyjeździe Orlika Brzeg. Mecz rozpoczął się dla Zagłębia fatalnie. Po kilku minutach lubinianie przegrywali już 0:6. Taki obrót sytuacji podziałał na zawodników Zagłębia jak zimny prysznic i z 0:6 dogonili gospodarzy na 5:6. Do końca pierwszej połowy trwała walka bramka za bramkę, a ta część spotkania zakończyła się wygraną gospodarzy 15:13. Na drugą połowę zawodnicy Zagłębia wyszli jeszcze bardziej zmotywowani, poprawili grę w obronie i ataku, co przyniosło skutki. Lubinianie wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca, wygrywając 28:25 i nadal zachowali szanse na utrzymanie się w lidze.

Ciekawie było również w Komprachcicach, gdzie miejscowy OSiR zmierzył się z Żagwią Dzierżoniów. Dzierżoniowianie na pewno występ w Komprachcicach zapamiętają na długo, a zwłaszcza pierwszą połowę, w której byli bezkonkurencyjni dla gospodarzy. Na przerwę oba zespoły schodziły przy prowadzeniu gospodarzy 6 bramkami. Druga połowa to zdecydowanie lepsza gra gości. Zaczęli krok po kroku odrabiać straty z pierwszej połowy i gdyby mecz trwał parę minut dłużej to wynik spotkania mógłby być odwrotny. O porażce Żagwi mogła świadczyć bardzo słaba skuteczność rzutowa Przemysława Pancera oraz brak 4 podstawowych zawodników Łazora, Jarosza, Czuwara i Kurasińskiego.