Pierwszy krok Zagłębia do finału - relacja z meczu Zagłębie Lubin - Vistal Łączpol Gdynia

Piłkarki ręczne Zagłębia Lubin zrobiły pierwszy krok do awansu do wielkiego finału mistrzostw Polski. W pierwszym meczu półfinałowym podopieczne Bożeny Karkut wygrało na własnym parkiecie z Vistalem Łączpolem Gdynia 32:25 (15:10) i w rywalizacji do trzech zwycięstw prowadzą 1:0. We wtorek o godzinie 18:00 w Lubinie odbędzie się drugie spotkanie.

Łukasz Lemanik

Mecz rozpoczęły lubinianki, jednak straciły piłkę w ataku i wynik spotkania otworzyła Karolina Sulżycka z Łączpolu. Chwilę później bramką odpowiedziała Aleksandra Jacek. Łączpol mógł wyjść na prowadzenie, jednak Alla Kotova nie wykorzystała rzutu karnego. W 8. minucie bramkę zdobyła Katarzyna Koniuszaniec i było 4:3 na korzyść przyjezdnych. Kolejne trzy bramki rzuciły lubinianki i wyszły na prowadzenie 6:4. W tym momencie Jerzy Ciepliński poprosił o czas dla swojego zespołu. Wskazówki trenera Łączpolu nie wiele jednak pomogły. Do końca pierwszej połowy stroną przeważającą było Zagłębie, które po dwudziestu minutach prowadziło 9:4. W tym czasie podopieczne Jerzego Cieplińskiego nie wykorzystały aż czterech rzutów karnych - dwa obroniła Izabela Czarna, jednego Natalia Tsvirko. Do końca pierwszej połowy zawodniczki Zagłębia utrzymywały pięciobramkową przewagę i po pierwszych trzydziestu minutach było 15:10.

Nie było taryfy ulgowej dla Łączpolu również w drugiej połowie. Wystarczyło dziesięć minut i lubinianki prowadziły już różnicą dziesięciu bramek - 23:13. W tej części spotkania przewaga Zagłębia momentami wynosiła 11 trafień, co pozwoliło kontrolować przebieg wydarzeń na parkiecie. Znakomicie między słupkami lubińskiej bramki spisywała się Monika Maliczkiewicz, która broniła nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dobrze radziły sobie również rozgrywające - Karolina Semeniuk, Joanna Obrusiewicz i Klaudia Pielesz. Wynik niemal przez całą drugą połowę oscylował w okolicach dziesięciu bramek. W końcówce w szeregi lubinianek wkradło się rozprężenie, co wykorzystały rywalki i zniwelowały straty do sześciu bramek. Mecz zakończył się siedmiobramkową wygraną Zagłębia 32:25.

MKS Zagłębie Lubin - KS Vistal Łączpol Gdynia 32:25 (15:10)

Zagłębie:
Maliczkiewicz,, Czarna, Tsvirko - Załęczna 2, Piekarz, Ciepłowska, Semeniuk 5, Obrusiewicz 7, Olszewska 3, Jacek 2, Kordić 4, Jochymek 1, Pielesz 6, Byzdra 2.

Łączpol: Mikszto, Górecka - Sulżycka 3, Głowińska 3, Jędrzejczyk, Stachowska 1, Białek 1, Szott 2, Lipska, Kotova 5, Szwed 2, Duran 3, Koniuszaniec 3, Kulwińska 2.

Kary:
Zagłębie: 8 min.
Łączpol: 8 min.

Sędziowali: Bartosz Leszczyński, Marcin Piechota (obaj Płock); Delegat ZPRP: Wojciech Michalik (Kraków).
Widzów: ok. 400.