Awans dla Rudy Śląskiej, czarne chmury nad Oleśnicą - podsumowanie II ligi mężczyzn

W miniony weekend dwie grupy zakończyły rozgrywki ligowe. W grupie III pewny awans zapewniony miała Politechnika, a baraże wywalczył Włókniarz. W grupie IV batalia o awans toczyła się do ostatniej kolejki. W hicie Grunwald Ruda Śląska pokonał Viret Zawiercie uzyskując bezpośrednie wejście do I ligi, natomiast Viret tą porażką zaprzepaścił szanse nawet na baraże, w których zobaczymy Czuwaj Przemyśl.

Bartosz Krysztofiak

Grupa I

W ten weekend odbyły się tylko 3 spotkania, które zostały rozegrane w Lubinie, Dzierżoniowie oraz Brzegu. Najbardziej emocjonujący i trzymający w napięciu do ostatniego gwizdka był pojedynek pomiędzy Orlikiem Brzeg a Olimpem Grodków. Wynik oscylował wokół remisu cały mecz. Pod koniec spotkania to Olimp mógł przelać szalę zwycięstwa na swoją stronę prowadząc 2 bramkami. Orlik na 2 minuty przed końcem meczu doprowadził do remisu umiejętnie wykorzystując błędy zespołu z Grodkowa. Olimp mógł wygrać to spotkanie lecz straty piłki, które przytrafiły się zawodnikom z Opolszczyzny pomogły gospodarzom w zwycięstwie tego meczu. Zwycięstwo Orlika jest o tyle ważne, że dzięki tym 2 punktom zapewnili sobie utrzymanie w lidze.

Młody zespół z Lubina nie sprostał na wyjeździe OSiRowi Komprachcice. Lubinianie nadal walczą o utrzymanie w lidze. Mieli bardzo dużą szansę na wywiezienie chociażby punktu z Komprachcic lecz zabrakło im szczęścia. Zawodnicy z Komprachcic przez większą część spotkania pewnie prowadzili, a młodzi szczypiorniści próbowali ich gonić. Kilka razy zbliżyli się do OSiRu, lecz bardziej doświadczeni zawodnicy z Komprachcic nie pozwolili sobie wyrwać zwycięstwa i umocnili się na 7 pozycji w tabeli.

Szczypiorniści Pogoni Oleśnica rozegrali ostatni w tym sezonie mecz w II lidze. Przeciwnikiem była Żagiew Dzierżoniów. Niestety Oleśniczanie ulegli rywalom 23:33. Podopieczni Tomasza Folgi okazali się słabsi od zespołu przeciwnika. Był to ostatni mecz szczypiornistów Pogoni w tym sezonie. Do końca rozgrywek pozostała kolejka, w której drużyna Pogoni pauzuje, więc ich utrzymanie nie jest pewne. Muszą liczyć na olbrzymie szczęście oraz korzystne dla siebie wyniki innych drużyn walczących o utrzymanie, które pomogłoby im utrzymać się w lidze.

Mecze pomiędzy ŚKPR Świdnica a Szczypiornem, Tęczą Kościan a Spartą Oborniki oraz Wolsztyniakiem a Krokusem odbyły się 28 i 29 kwietnia.

25. kolejka - 01/02.05.2010
Zagłębie II Lubin - OSiR Komprachcice 32:36
Żagiew Dzierżoniów - Pogoń Oleśnica 33:23
Orlik Brzeg - Olimp Grodków 24:23
ŚKPR Świdnica - Szczypiorno Kalisz 37:34 (19:15)
Tęcza Kościan - Sparta Oborniki Wlkp. 26:16
Wolsztyniak Wolsztyn - Krokus Bystrzyca Kłodzka 41:19 (18:10)

13 Krokus Bystrzyca Kł. 23 4 2 17 554:656 10

Grupa II W tej grupie rozegrano jedno spotkanie. Lider tabeli AZS UKW Bydgoszcz pewnie pokonał na wyjeździe Szczypiorniaka Olsztyn. Mecz od początku przebiegał pod dyktando przyjezdnych. Młody zespół z Olsztyna nie miał większych szans w starciu z dużo mocniejszym rywalem. Bydgoszczanom do zakończenia sezonu pozostała jeszcze jedna kolejka, która nie będzie miała już większego znaczenia. 21. kolejka - 01/02.05.2010 Szczypiorniak Olsztyn - AZS UKW Bydgoszcz 24:44

10 MKS Grudziądz 16 0 3 13 424:594 3

Grupa III W ostatnim spotkaniu II ligi piłki ręcznej mężczyzn w sezonie Słoneczny Stok Białystok przegrał w Pabianicach z miejscowym Pabiksem. Porażka Białostocczan nie miała wpływu na zajmowaną lokatę przez Słonecznych, którzy zakończyli rozgrywki na czwartym miejscu. Zespół z Białegostoku zagrał w mocno przemeblowanym składzie. Trener dał pograć nowym zawodnikom, którzy będą mieli świadczyć o sile zespołu w przyszłym sezonie. Wyrównany mecz toczył się do stanu 24:24. Później przewagę uzyskali gospodarze i to oni zdobyli 2 punkty. Wpływ na końcowy wynik meczu mogła mieć 8 godzinna podróż zespołu z Białegostoku. Tylko na 30 minut starczyło sił zawodnikom Delty Radom w pojedynku z 3 zespołem tej grupy Anilaną Łódź. Zespół gospodarzy w pierwszej połowie nie mógł przełamać dobrze broniących Radomian. W zespole Radomian dobrze dysponowała obrona, a jak łodzianie dochodzili do sytuacji rzutowych to spore umiejętności pokazywał bramkarz gości. Na przerwę oba zespoły schodziły przy nieznacznym prowadzeniu Anilany. Początek drugiej połowy tak jak cała pierwsza był bardzo wyrównany. Z biegiem czasu to jednak bardziej doświadczeni gospodarze przejmowali inicjatywę. Zaczęli pomału odskakiwać Radomian i ostatecznie wygrali to spotkanie 9 bramkami. Bez większych emocji odbyło się w Konstantynowie, gdzie miejscowy Włókniarz bez problemu poradził sobie z zespołem z Lublina. Zawodnicy z Lublina wyrównaną grę toczyli tylko przez kilka minut. Konstantynowianie większą część spotkania potraktowali jako trening przygotowując się do zbliżających się baraży o I ligę. Szczypiorniści konstantynowskiego Włókniarza rozpoczną baraże o I ligę dwumeczem z Czuwajem Przemyśl. Zagrają najpierw u siebie w środę 12 maja o godz. 17.30. Rewanż na wyjeździe w weekend 15/16 maja. Zwycięzca tego dwumeczu zmierzy się z 10 zespołem 2 grupy z I ligi. Ciekawie spotkanie rozegrane zostało w Regiminie gdzie zespół Czarnych podejmował Trójkę Ostrołękę. Rezultat na tablicy wyników zmieniał się jak w kalejdoskopie. Raz prowadzili gospodarze, by po chwili prowadzenie objęli goście. Ostrołęczanom udało się zakończyć pierwszą część spotkania z 3 bramowym prowadzeniem. Druga połowa to pogoń Czarnych za gośćmi. Zawodnicy z Ostrołęki dostali kilka ciosów w plecy, które były dla nich bardzo bolesne. Stracili oni 5 bramek z rzędu i to zawodnicy Czarnych objęli prowadzenie, którego nie oddali już do końca. Bezpośredni awans do I ligi z tej grupy uzyskał zespół Politechniki Warszawa, w barażach zobaczymy Włókniarza Konstantynów, a odnośnie spadku musimy poczekać na informację, gdyż najprawdopodobniej ta grupa zostanie powiększona o nowe zespoły. 18. kolejka - 01/02.05.2010 Czarni Regimin - Trójka Ostrołęka 34:29 (13:16) Anilana Łódź - Delta Radom 35:26 (12:11) Włókniarz Konstantynów - AZS UMCS Lublin 38:27 (22:14) Pabis Pabianice - Słoneczny Stok 36:30 (15:13) Politechnika Warszawska - pauzowała Tabela II Liga Mężczyzn gr. III

9 Delta Radom 16 2 0 14 415:518 4

Grupa IV Zespół rezerw Vive Targi Kielce rozegrał ostatnie spotkanie w tym sezonie w drugiej lidze. Pokonał on Polonice Kielce. Mecz początkowo nie układał się po myśli "żółto-biało-niebieski". Dali sobie narzucić styl gry rywala przez co całą pierwszą połowę walczyli bramka za bramkę. Pierwsza część meczu zakończyła nie wynikiem 13:14 na korzyść Polonicy. Po przerwie młody kielecki zespół wyszedł zupełnie odmieniony. Ich gra wyglądała znacznie lepiej. Dało to skutki, choć przez pierwsze 15 minut drugiej części dalej była walka punkt za punkt. W 48 minucie zespół Vive zaczął serie sześciu bramek bez straty ani jednej. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 36:26 dla rezerw Vive Targów Kielce. W meczu na szczycie w tej grupie Grunwald Ruda Śląska pokonał Viret Zawiercie. Kibice Zawiercia tylko przez 10 minut mogli mieć nadzieję, że ich zespół podejmie wyrównaną walkę w Rudzie. Początek spotkania gra toczyła się bramka za bramkę. Później z każdą minutą było coraz gorzej dla zawodników Viretu. Szczególnie w ataku zawodnicy z Zawiercia zachowywali się jak nowicjusze. Pudłowali w najdogodniejszych sytuacjach. W II połowie, pomiędzy 32 a 45 minutą pozwolili sobie rzucić sześć bramek bez żadnej odpowiedzi i było po meczu. Zawiercianom nie udało się nawet awansować do baraży i już muszą szukać konkretnych wzmocnień chcąc walczyć o najwyższe laury w przyszłym sezonie. Dzięki zwycięstwu nad Górnikiem Sosnowiec miejsce w barażach zapewnili sobie szczypiorniści z Przemyśla. Przyjezdni szybko opanowali sytuację na hali i to oni zaczęli dyktować tempo gry. Pierwsza połowa zakończona 5 bramkowym prowadzeniem Przemyślan. Druga połowa to kontrola wyniku przez zawodników Czuwaja. Odskoczyli oni jeszcze Sosnowiczanom na 9 bramek i pewnie wygrali spotkanie. Czuwaj podchodzi do baraży w bojowych nastrojach, bowiem jest to olbrzymia szansa my piłka ręczna była jeszcze bardziej popularna w Przemyślu. Bardzo ciekawe spotkanie obejrzeli kibice zebrani na hali w Ostrowcu. Miejscowe KSZO uległo tylko jedną bramką Kusemu Kraków. Mecz od pierwszego gwizdka był bardzo zacięty i wyrównany. Gra głównie toczyła się bramka za bramkę. Na przerwę oba zespoły schodziły przy nieznacznym prowadzeniu gości. W drugiej połowy sytuacja na parkiecie się nie zmieniła. Zawodnikom KSZO udało odrobić się tylko jedną bramkę w końcówce spotkanie. Byli bardzo blisko wywalczenia chociażby punktu. Za nami tak jak w grupie III ostatnia kolejka tego sezonu. Bezpośredni awans wywalczył sobie zespół Grunwaldu Ruda Śląska, w barażach zobaczymy Czuwaj Przemyśl, który zmierzy się z Włókniarzem Konstantynów, a ostatnie miejsce w tabeli zajął młody i ambitny zespół z Ostrowca Świętokrzyskiego. 18. kolejka - 01/02.05.2010 Vive II Kielce - Polonica Kielce 36:26 (13:14) Grunwald Ruda Śl. - Viret Zawiercie 29:21 Górnik Sosnowiec - Czuwaj Przemyśl 24:33 (9:14) KSZO Ostrowiec - Kusy Kraków 27:28 (12:14) Tabela II Liga Mężczyzn gr. IV

1 SPR Ruda Śląska 18 15 1 2 610:411 31
2 Czuwaj Przemyśl 18 15 0 3 600:483 30
3 Viret Zawiercie 18 14 1 3 603:423 29
4 Unia Tarnów 18 13 2 3 609:550 28
5 Vive Targi II 18 9 1 8 547:541 19
6 Kusy Kraków 18 6 1 11 472:552 13
7 Polonica Kielce 18 5 2 11 472:539 12
8 Górnik Sosnowiec 18 5 1 12 475:544 11