Unimasz Handball Cup - relacja z I dnia turnieju

Wójcik Meble-Techtrans Elbląg jako jedyny odniósł komplet zwycięstw w pierwszym dniu turnieju Unimasz Handball Cup, rozgrywanym w Ostródzie. Po jednym zwycięstwie mają na koncie Jurand Ciechanów i Wybrzeże Gdańsk. Gospodarze, AZS UWM Olsztyn, dwukrotnie schodzili z parkietu pokonani.

Karina Wiśniewska

W spotkaniu rozpoczynającym turniej Wójcik Meble-Techtrans Elbląg rozgromił AZS UWM Olsztyn 46:21. Zawodnicy Grzegorza Czapli wygrali głównie dzięki twardej obronie, której konsekwencją były szybko wyprowadzane kontry. Szybkim atakiem zdobyli niemal jedną trzecią bramek. Olsztynianie mieli problemy z konstruowaniem akcji ofensywnych, nie potrafili również znaleźć recepty na będących w dobrej formie elbląskich skrzydłowych. Na boisku widoczna była różnica klas dzieląca oba zespoły. Techtrans wypracował przewagę już w początkowych minutach meczu - po kwadransie prowadził 10:4, a do przerwy wynik brzmiał 24:8. Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił. Elblążanie konsekwentnie zwiększali różnicę bramkową, a punktowali zwłaszcza zawodnicy z pierwszej linii.

AZS UWM Olsztyn - Wójcik Meble-Techtrans Elbląg 21:46 (8:24)

AZS UWM: Uściński, Gawryś - Pstrągowski, Terlecki 6, Wojciechowski, Rykowski 1, Kowalczyk 1, Wierzbicki, Dzieniszewski 4, Osiński 2, Bonk 2, Biliński 1, Olszewski 2, Głodowski 1, Ziarnicki 1, Wiśniewski
Wójcik Meble: Wróbel, Krawczyk - Michałów 3, Ośko 6, Dukszto 5, Gryz 3, Dawidowski 9, Długosz, Dąbkowski 1, Maluchnik 1, Szczepański 2, Malandy 5, Korzeniowski 3, Kwiatkowski 8

W drugim meczu Wybrzeże Gdańsk, mające w składzie w większości graczy z drugoligowego Sokoła Gdańsk, wspieranych m.in. przez Marcina Głębockiego (przeszedł z Nielby Wągrowiec) i Michał Derdzikowskiego, (wcześniej AZS UKW Bydgoszcz), dość niespodziewanie zwyciężyło z Jurandem Ciechanów. Choć podopieczni trenera Pawła Nocha osiągnęli do przerwy niewielką przewagę - 16:15, a w drugiej połowie prowadzili trzema bramkami, zawodnicy z Gdańska zdołali odrobić straty, osiągając rezultat 27:23, a następnie 28:23 (była najwyższa przewaga zawodników Wybrzeża, a zarazem największa różnica punktowa w spotkaniu). Celne próby ciechanowian, mimo zniwelowania straty do 2 bramek (28:26 i 27:29), nie przeszkodziły Pomorzanom w odniesieniu zwycięstwa nad trzecią drużyną pierwszej ligi. Po 60 minutach gry wynik brzmiał 30:27

Jurand Ciechanów - SHC Wybrzeże Gdańsk 27:30 (16:15)

Po południu zmierzyły się zespoły mające na koncie po jednym zwycięstwie - Wójcik Meble-Techtrans Elbląg z SHC Wybrzeżem Gdańsk i po jednej porażce - AZS UWM Olsztyn z Jurandem Ciechanów.

Elblążanie, podobnie jak w spotkaniu z AZS UWM osiągnęli bezpieczną przewagę bramkową już w początkowej fazie meczu. Na przerwę schodzili przy prowadzeniu 18:10. Duża w tym zasługa skrzydłowego Kamila Dukszto, który przed pół godziny trafił do siatki przeciwników 7 razy i celnymi podaniami przyczynił się do zdobyczy brakowych swoich kolegów. Pierwsze minuty drugiej odsłony meczu przyniosły najwyższą przewagę podopiecznych trenera Czapli - 20:10. Niecały kwadrans później gracze Marka Mońko zniwelowali ją do 5 bramek (23:18). Choć zawodnik Techtransu Tomasz Kwiatkowski, zdołał w 56 minucie doprowadzić do rezultatu 30:22, cały mecz zakończył się wynikiem 31:26.

Wójcik Meble-Techtrans Elbląg - SHC Wybrzeże Gdańsk 31:26 (18:10)

Wójcik Meble: Wróbel, Krawczyk - Michałów 3, Ośko 3, Maluchnik 3, Dukszto 8, Gryz 1, Korzeniowski 1, Dawidowski 1, Długosz, Kwiatkowski 3, Dąbkowski, Szczepański 2, Malandy 5
Wybrzeże: Kasperek, Głębocki - Raciborski, Sulej 2, Derdzikowski 4, Ciszewski 3, Młynarek 1, Wiśniewski 1, Bystram 3, Sieg 8, Jasowicz, Konop, Ludian 3, Szudiluch 1

O pojedynku z Jurandem Ciechanów zawodnicy AZS UWM chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Mimo że początkowo dotrzymywali kroku wyżej notowanemu rywalowi i mogło się wydawać, że podrażnieni przegraną z elblążanami, postarają się nawiązać wyrównaną walkę, wystarczyło im sił tylko na około kwadrans szybkiej wymiany ciosów. Do przerwy przegrywali 17:25. W drugiej partii ciechanowianie nie dali olsztynianom najmniejszych szans, wykonując celne rzuty z każdej pozycji. Najdotkliwiej dał się poznać Konrad Rurarz, który zaliczył 11 trafień w meczu (wszystkie po przerwie). Najczęściej punktował z kontrataków, posyłając piłkę niemal za każdym razem w ten sam róg bramki. Spotkanie zakończyło się wynikiem 26:58.

AZS UWM Olsztyn - Jurand Ciechanów 26:58 (17:25)
AZS UWM: Uściński, Gawryś - Biliński 1, Wiśniewski 2, Pstrągowski 3, Terlecki 2, Olszewski, Ziarnicki 1, Głodowski 3, Rykowski 4, Kowalczyk 4, Wierzbicki, Dzieniszewski 6, Osiński
Jurand: M. Krajewski, Grzybowski - Krysiak 1, Niećko 5, Rurarz 11, Bonisławski 7, Prątnicki 3, Kraszewski 12, Jurkiewicz 4, Bundalo 5, Nowaliński 4, R. Krajewski 3, Pakulski 3

W niedzielę kolejny dzień zmagań. O godzinie 10:00 AZS UWM zmierzy się z SHC Wybrzeżem Gdańsk, a o 12:00 Wójcik Meble-Techtrans Elbląg zagra z Jurandem Ciechanów. Około 13:30 odbędzie się oficjalne zakończenie turnieju i wręczenie nagród.