MŚ: Islandia z kompletem zwycięstw, awans Węgier i Norwegii - podsumowanie 5. kolejki w grupie B

Rywalizacja pierwszej fazy mistrzostw dobiegła końca. Z grupy B, awans do kolejnej rundy uzyskały zespoły Islandii, Węgier oraz Norwegii. Islandczycy zakończyli rywalizację z kompletem pięciu zwycięstw.

W tym artykule dowiesz się o:

Zespoły Brazylii i Japonii już dawno straciły szansę na awans do kolejnej rundy. Mimo to obu reprezentacjom zależało na wywalczeniu dwóch punktów w bezpośrednim pojedynku. Japończycy mieli szansę na wyprzedzenie w tabeli grupy B Austriaków, a "Canarinhos" chcieli zdobyć pierwsze, honorowe punkty na mistrzostwach. Spotkanie od pierwszych minut było niezwykle wyrównane. Tylko dwukrotnie w pierwszej połowie Azjatom udało się wyjść na dwubramkowe prowadzenie. W 12 minucie po golu Makoto Suematsu Japonia prowadziła 7:5, a na dwie minuty przed końcem pierwszej połowy, po trafieniu tego samego zawodnika było 13:11. W drugich 30 minutach obraz gry niewiele się zmienił. Twarda walka "bramka za bramkę" trwała aż do ostatnich sekund. Spotkanie rozstrzygnęło się dopiero w 58 minucie, kiedy Japonia wyszła na trzybramkowe prowadzenie. Brazylijczycy wprawdzie desperacko rzucili się do odrabiania strat, ale po dwóch celnych rzutach Gustavo Cardoso, zdołali jedynie zmniejszyć rozmiary porażki. Ostatecznie Japonia pokonała Brazylię 33:32.

Znacznie atrakcyjniej zapowiadało się spotkanie lidera grupy - Islandii, z trzecią w tabeli Norwegią. Obie reprezentacje już wcześniej zapewniły sobie awans do kolejnej rundy, ale stawką tego pojedynku były cenne punkty, które jeden z zespołów miał zabrać do kolejnej fazy mistrzostw. Pierwsze minuty spotkania, to popis gry obronnej zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Pierwsza bramka padła dopiero w 5 minucie, a jej autorem był Porir Olafsson. 4 minuty później Islandia prowadziła już 3:0. Norwegowie szybko poprawili jednak skuteczność i stopniowo odrabiali straty. W 15 minucie Havard Tvedten zdobył w końcu bramkę wyrównującą i było 7:7. Do końca pierwszej połowy żadnemu z zespołów nie udało się już uzyskać większej przewagi i po 30 minutach był remis 12:12. Od początku drugiej połowy Islandczycy ruszyli zdecydowanie do ataku i był to przełomowy moment tego spotkania. W 34 minucie było już 15:12 dla podopiecznych Gudmundura Gudmundssona. Norwegowie próbowali gonić wynik i kilkukrotnie zmniejszali straty do dwóch bramek, ale końcowe 10 minut, to już prawdziwy popis Islandczyków, którzy wygrali ostatecznie 29:22. Było to piąta grupowa wygrana Islandii, dzięki której do kolejnej fazy mistrzostw przystąpi ona z 4 punktami.

W ostatnim czwartkowym spotkaniu grupy B, Węgry zmierzyły się z Austrią. Podopieczni Lajosa Moscaia awans do kolejnej fazy turnieju mieli już zapewniony, ale chcieli utrzymać drugą pozycję w tabeli. Austriacy na zajęcie chociażby trzeciego miejsca nie mieli już wprawdzie szans, ale również zależało im na wygranej. Na początku pierwszej połowy zgonie z przewidywaniami lekką przewagę uzyskali Węgrzy, ale w końcowych minutach zupełnie pogubili się w ataku, co rywale bezwzględnie wykorzystali i do szatni schodzili z zaskakująco wysoką - trzybramkową zaliczką (16:13). W drugiej połowie zespół węgierski długo nie był w stanie wyrównać. Stało się to dopiero w 39 minucie po golu Timuzsina Schucha na 20:20. Jednak zwycięstwo Madziarze zawdzięczają przede wszystkim bardzo udanym ostatnim 10 minutom meczu. Węgrzy odskoczyli wówczas rywalom na kilka bramek, unikając dzięki temu nerwowej końcówki.

Wyniki:

Brazylia - Japonia 32:33 (12:13)

Najwięcej bramek: dla Brazylii - Vinicius Teixeira 8, Leonardo Bartolini 7; dla Japonii - Makoto Suematsu 12, Kyosuke Tomita 6.

Islandia - Norwegia 29:22 (12:12)

Najwięcej bramek: dla Islandii - Snorri Gudjonsson 7, Alexander Petersson 5; dla Norwegii - Havard Tvedten 7, Borge Lund 6.

Austria - Węgry 30:32 (16:13)

Najwięcej bramek: dla Austrii - Viktor Szilagyi 7, Janko Bozovic 5; dla Węgier - Gabor Csaszar 5, Szabolcs Toro 5.

Tabela Grupy B

<B>LP</b> <B>Drużyna</b> <B>M</b> <B>Z</b> <B>R</b> <B>P</b> <B>Bramki</b> <B>Pkt</b>
1Islandia5500157:11910
2Węgry5401148:1338
3Norwegia5302139:1366
4Japonia5203141:1614
5Austria5104144:1482
6Brazylia5005131:1630

Do drugiej fazy mistrzostw awans uzyskały: Islandia, Węgry i Norwegia. Islandczycy przystąpią do następnych spotkań z czterema punktami, Węgrzy z dwoma, a Norwegowie z zerowym dorobkiem punktowym. Ich rywalami będą trzy najlepsze zespoły z grupy A - Francja, Hiszpania oraz Niemcy. Do półfinałów awansują dwie najlepsze reprezentacje.