Ruch z Sokołem Ostrawa w finale - relacja z pierwszego dnia turnieju o Puchar Śląska

Za nami pierwszy dzień Klubowego Pucharu Śląska. W Chorzowie została rozegrana faza grupowa turnieju. Wiemy już, że puchar zostanie na Śląsku, nie wiadomo jednak, czy po polskiej czy czeskiej stronie.

Tomasz Boryn

Nerwowy początek Ruchu

Chorzowianki do turnieju przystąpiły bez Moniki Migały, która przebywa na obozie z uczelni. Nieobecna była też białorusinka Tatsiana Pekun, która załatwia formalności wizowe. Ruch pojedynek z francuskimi rywalkami rozpoczął bramką Kingi Grzyb, jednak ta sama zawodniczka zmarnowała w kolejnych minutach dwa rzuty karne, co pozwoliło wyjść na prowadzenie zawodniczkom Lomme Lille. Ich przewaga w jedenastej minucie wynosiła cztery bramki. Niebieskie wzięły się do pracy jeszcze przed przerwą, co pozwoliło im do szatni schodzić z jednobramkową przewagą. Po przerwie chorzowianki kontrolowały przebieg meczu. W 42. minucie na tablicy wyników było 20:14, wtedy Janusz Szymczyk dał pograć młodszym zawodniczkom. Mecz zakończył się skromnym zwycięstwem Ruchu. Warto dodać, że w ekipie Lomme Lille najskuteczniejsza było Edyta Kucharska, była szczypiornistka Ruchu.

Ruch Chorzów - OSM Lomme Lille 22:20 (11:10)

Ruch: Karwat, Wąż - Peniowska 2, Bryl, Jasionowska 5, Lanuszny 1, Grzyb 7, Sucheta, Rodak 1, Rzeszutek 2, Salamon, Gorodtsova 3

Lomme: Dilmi, Hilquebrandt - Kucharska 5, Michel 3, Mascimento 2, Bemlabed 2, Songa 3, Becue 2, Sany 1, Malina 2, Faye

Jeleniogórzanki gromią SPR

W drugim spotkaniu KPR Jelenia Góra pokazał jak powinien wyglądać szybki atak. Nieskuteczne ataki jedynego zespołu z pierwszej ligi w Pucharze Śląska skutecznie wykorzystywały jeleniogórzanki. Mistrzynią w tym elemencie gry jest Joanna Załoga, która w całym spotkaniu zdobyła jedenaście bramek. Słabszą postawę SPR tłumaczy nieco fakt, że zespół dopiero, co wznowił treningi.

SPR Olkusz - KPR Jelenia Góra 30:14 (4:16)

SPR Olkusz: Łakomska, Gil - Kantor, Giera 4, Tarnowska 1, Pastwa 2, Przytuła 2, Leszczyńska 2, Fierka, Sikorska 1, Michla 1, Basiak 1

KPR: Kozłowska, Szalek - Michalak 2, Fursewicz 4, Karwacka 1, Buklarewicz, Załoga 11, Figiel 1, Żakowska 7, Wiertelak 3, Łukasik 1, Rykaczewska

Olimpia/Beskid pokazała charakter

Beniaminek Superligi w meczu z Lomme Lille pokazał się z bardzo dobrej strony. Mimo, że drużyna z Nowego Sącza liczyła zaledwie jedenaście zawodniczek to zwyciężyła zdecydowanie. W bramce bardzo dobrze zaprezentowała się Paulina Kozieł, która jakby chciała potwierdzić swoją przydatność dla zespołu. W polu zaś królowała Kamila Szczecina, która zdobyła siedem bramek. Olimpia/Beskid w szczególności w obronie zagrała bardzo dobrze, o czym świadczy zaledwie pięć straconych bramek do przerwy.

Olimpia/Beskid Nowy Sącz - OSM Lomme Lille 30:19 (15:5)

Olimpia/Beskid: Szczurek, Kozieł - Płachta 5, Leśniak, Gadzina 5, Szczecina 7, Michalewicz 5, Maślanka 1, Padrygała 1, Rusin 5, Moskal 1

Lomme: Dilmi, Hilquebrandt - Kucharska 3, Michel, Nascimento 4, Bemlabed 4, Songa 2, Belwe 3, Sanz 2, Malina 1, Faye

Mistrz Czech pokonuje KPR

W spotkaniu o pierwsze mecze w grupie A zespół KPR-u Jelenia Góra zmierzył się z mistrzem Czech, Sokołem Poruba Ostrawa. Spotkanie od początku zdominowały Czeszki, które w siódmej minucie prowadziły 6:1. KPR podmęczony pierwszym meczem był bardzo nieskuteczny w ataku pozycyjnym. Sokół straszył Polki Alżbetą Tothovą, która zdobyła dziesięć bramek oraz bardzo dobrze rozgrywała ataki swojej drużyny. Wśród jeleniogórzanek najskuteczniejsza była Joanna Załoga. Jej bramki nie ustrzegły jednak KPR-u przed porażką. Mecz zakończył się wynikiem 29:24 dla zespołu z Czech.

TJ Sokół Poruba Ostrawa - KPR Jelenia Góra 29:24 (18:10)

Sokół: Rohackova, Bartova, Selnicka - Dolshova, Osinova, Leskova, Chrenkova 2, Poznarova 6, Tothova 10, Hrbkova, Adamkova 3, Rechtonistova 3, Mirunkova 1, Uhralkova 4

KPR: Kozłowska, Szalek - Michalak 2, Fursewicz 1, Karwacka 1, Buklarewicz 5, Załoga 11, Figiel 1, Żakowska 1, Wiertelak 1, Łukasik, Rykaczewska 1

Ruch awansował do finału

W decydującym meczu o wejściu do finału kibice spodziewali się zaciętego meczu. Tak jednak nie było. Podopieczne Zdzisława Wąsa  wszystko, co miały pozytywnego do zaprezentowania, pokazały w pierwszym meczu. Ruch zaś pokazał swój potencjał. Obok najskuteczniejszej Kingi Grzyb, z dobrej strony pokazała się Natalia Lanuszny, autorka sześciu trafień. W zespole gości na wyróżenie ponownie zasłużyła Kamila Szczecina, która była najwelczniejszą szczypiornistkom Olimpii/Beskid. Niebieskie w czterdziestej minucie prowadziły piętnastoma bramkami. W końcówce przewaga nieco stopniała, jednak ani przez moment nie była zagrożona.

KPR Ruch Chorzów - Olimpia/Beskid Nowy Sącz 31:19 (15:7)

Ruch: Wąż, Montowska - Peniowska 2, Bryl 1, Jasionowska 6, Lanuszny 6, Grzyb 7, Sucheta 2, Rodak 2, Rzeszutek 3, Salamon 1, Gorodtsova 1, Malec, Kempa

Olimpia/Beskid: Szczurek, Kozieł - Płachta 1, Leśniak 1, Gadzina 3, Szczecina 5, Michalewicz 4, Maślanka, Padrygała 4, Rusin1

Czeszki dopełniły formalności

Spotkanie Sokoła Poruby Ostrawa z SPR-em Olkusz nie miało zaciętego charakteru. Olkuszanki odbijały się od obrony Sokoła niczym od muru. Do przerwy udało im się zdobyć zaledwie cztery bramki, przy trzynastu trafieniach Czeszek. Po przerwie gra SPR uległa poprawie, skutkiem czego było zniwelowanie strat w 34. minucie do czterech trafień. Sokół w końcówce wziął się jednak do roboty i spotkanie zakończyło się wynikiem 25:14.

SPR Olkusz - TJ Sokół Poruba Ostrawa 14:25 (4:13)

SPR Olkusz: Łakomska - Kantor, Giera 3, Tarnowska 2, Pastwa 1, Przytuła 2, Leszczyńska, Fierka 5, Sikorska, Michla, Basiak 1

Sokół: Rohackova, Bartova, Selnicka – Osinova 2, Mylnova 2, Leskova 2, Chrenkova, Poznarova 2, Tothova 1, Hrbkova 2, Adamkova 4, Rechtonistova 1, Micinkova 4, Recarova 4