Vistal górą w Szczecinie. Pogoń z nożem na gardle - relacja z meczu SPR Pogoń Baltica Szczecin - Vistal Gdynia

Po dwóch wyrównanych pojedynkach o brązowy medal mistrzostw Polski rywalizacja przeniosła się do Szczecina. W pierwszym meczu pazur pokazały gdynianki i to one mogą w niedzielę zakończyć tę batalię.

Krzysztof Kempski
Po ostatnim weekendzie, kiedy to raz górą były szczecinianki, a raz podopieczne ustępującego trenera Jensa Steffensena w obu obozach nastąpiła wielka mobilizacja. Nic w tym dziwnego. Drużyna Vistalu Gdynia doskonale pamięta zeszłoroczną, przegraną, pieciomeczową batalię z innym klubem z zachodniopomorskiego. Z kolei dla SPR Pogoni Baltica Szczecin ewentualny sukces byłby niewątpliwym zwieńczeniem i tak już udanego sezonu.
Mecz rozpoczęły przyjezdne i już w swojej pierwszej akcji bramkę rzuciła Aleksandra Zych. Odpowiedź gospodyń była niemal natychmiastowa, a zdobywczynią wyrównującego gola została Bułgarka Stefka Agova. Właśnie ta lewa rozgrywająca szczecinianek w początkowych minutach odgrywała kluczową rolę w swojej drużynie, bo jej autorstwem były aż 4 z 5 bramek (5:5 w 10 min. meczu). Przez pierwszy kwadrans zawody miały wyjątkowo wyrównany przebieg. Obie siódemki dobrze prezentowały się głównie w grze obronnej. Od 12. minuty indywidualne krycie otrzymała liderka gdynianek Iwona Niedźwiedź. W tamtym jednak momencie nie wpłynęło to znacząco na grę Vistalu.

Sam początek drugiego kwadransa przebiegał niemalże identycznie jak ten pierwszy. Mecz dalej toczył się bramka za bramkę, jednak z lekkim wskazaniem na siódemkę z Gdyni. W 20. minucie po przechwycie kontrę skończyła Katarzyna Janiszewska, co dało najwyższe w tym momencie prowadzenie 9:11. Reakcja trenera Adriana Struzika była natychmiastowa. Na parkiecie zameldowała się Monika Głowińska i to ona zdobyła kontaktowe trafienie (11:12) Między 20. a 27. minutą posypały się kary indywidualne. Aż trzykrotnie odczuły to zawodniczki z pomorskiego (kary Niedźwiedź i Galińskiej i Patrycji Kulwińskiej) i tyleż samo Pogoń (po upomnieniach dla Romany Fornalik, Sylwii Piontke i Hanny Yashchuk). Końcowe minuty pierwszej połowy to już gra błędów tak z jednej, jak i z drugiej strony. Nic więc dziwnego, że wynik ciągle był remisowy. Ostatecznie skończyło się na 14:14. Oba zespoły należało pochwalić za dobre tempo meczu. Tutaj wyraźnie nikt nie zamierzał się oszczędzać.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Od dwóch obron, po jednej z każdej ze stron, rozpoczęła się druga połowa trzeciego spotkania o brązowy medal. W 33. minucie trafiła Małgorzata Stasiak i Pogoń prowadziła 15:14, ale tylko przez kilka sekund. Celnym rzutem odpowiedziała bowiem niezawodna tego dnia Niedźwiedź. Gospodynie mogły wyjść na dwa trafienia więcej, lecz w słupek wycelowała jedyna Białorusinka wśród szczecinianek, Yaschuk (16:15). Kilka minut później bohaterem akcji został... jeden z sędziów, który dość nieszczęśliwie znalazł się na drodze wspomnianej chwilę wcześniej skrzydłowej Pogoni. Z kontry tej nic więc nie wyszło, choć sprawiedliwszą decyzją byłoby wznowienie akcji od bramki. W 42. minucie przy stanie 17:18 (po trzech golach Zych) o czas na żądanie poprosił Struzik. Co ciekawe, taki wynik utrzymał się przez dalsze cztery minuty. Impas strzelecki przełamała dopiero Stasiak dając kolejne już w tym meczu wyrównanie po 18.
Agova w meczach z Vistalem jest najskuteczniejszą zawodniczką Pogoni. W sobotę dołożyła kolejne ważne bramki Agova w meczach z Vistalem jest najskuteczniejszą zawodniczką Pogoni. W sobotę dołożyła kolejne ważne bramki
Przedwcześnie, bo już w 47. minucie, zawody skończyły się dla Yashchuk. Trzecie jej wykluczenie oznaczało czerwoną kartkę. W tym właśnie czasie aż dwa razy trafiły przyjezdne i to one były w tym momencie nieco bliżej zwycięstwa (18:20). Coraz większy ciężar gry brała na siebie młoda rozgrywająca Aleksandra Zych. W drugiej połowie tych goli miała już 5, a do końca ciągle pozostawało aż 10 minut. Pogoń Baltica mogła doprowadzić w końcu do wyrównania, ale ze skrzydła rzut Patrycji Królikowskiej obroniła Małgorzata Gapska. Zamiast tego na tablicy świetlnej pojawił się wynik 21:24. Kontrę i podanie od koleżanki wykorzystała Janiszewska. Wydawało się, że może być już po meczu, tymczasem rzut Stasiak znowu dał nadzieję miejscowym kibicom na korzystne dla nich rozstrzygnięcie tego widowiska (23:24 w 54. minucie meczu). Z czasu postanowił skorzystać tym razem Jens Steffensen.

Im bliżej końca spotkania tym na hali przy Twardowskiego było coraz głośniej. Do końca pozostały już tylko dwie minuty, a wynik ciągle pozostawał bez zmian (23:24). Pogoń aż trzykrotnie bliska była wyrównania, ale albo broniła Gapska, albo bramka była nieuznana. Mylił się też Vistal. Trafienie Zych ustawiło jednak spotkanie na kilka sekund przed końcem. W dodatku sędziowie dopatrzyli się faulu w ataku Królikowskiej. Porażka jednak była już faktem. Ostatecznie stanęło na 24:25.

Stan rywalizacji: 2:1 dla Vistalu.

SPR Pogoń Baltica Szczecin - Vistal Gdynia 24:25 (14:14)

Pogoń Baltica: Płaczek, Szywerska - Huczko, Jakubowska 1, Sabała 2, Stachowska 1, Królikowska, Cebula 4/3, Głowińska 1, Piontke, Agova 6, Zimny, Stasiak 8, Fornalik, Yashchuk 1.