Super Globe: Flensburg i Barcelona spacerkiem w półfinale, tylko jedna niewiadoma

SG Flensburg-Handewitt, FC Barcelona i El Jaish to półfinaliści turnieju Super Globe rozgrywanego w stolicy Kataru, Dausze. O ostatnie wolne miejsce walczą Al Sadd i Esperance Sportive de Tunis.

Paweł Nowakowski
Bardzo luźne wejście w mecz zaliczyła FC Barcelona w pojedynku z Sydney University. Podopieczni Xaviera Pascuala po siedmiu minutach przegrywali 1:4, ale później trzeci zespół Europy poprzedniego sezonu przejął inicjatywę i do szatni schodził z trzybramkową zaliczką. Po przerwie Australijczycy dzielnie trzymali się Blaugrany - kwadrans przed końcem przegrywając raptem 17:22. Ostatnie piętnaście minut spotkania Duma Katalonii zdeklasowała zespół z Antypodów 12:1, a w całym meczu 34:18. Podobnie jak w pierwszym spotkaniu najskuteczniejsi w szeregach hiszpańskiej drużyny byli Gudjon Valur Sigurdsson i Kiril Lazarov.
Niezwykle dramatyczny przebieg miało drugie spotkanie w grupie B, gdzie Al-Sadd  rywalizowało z Espérance Sportive de Tunis. Przez większą część partii otwarcia trwała wymiana ciosów. Katarskiej drużyny w 19. minucie udało się wypracować dwie bramki zaliczki, lecz późnej na parkiecie królował zespół z Czarnego Lądu. Tunezyjczycy kapitalnie grali w obronie, nie dając już sobie do przerwy rzucić żadnej bramki! Co więcej okres gry między 19-30. minutą Esperance wygrał 5:0, do szatni schodząc przy prowadzeniu 15:12.

W drugiej odsłonie gra toczyła się "bramka za bramkę" i zanosiło się, że obie ekipy podzięlą się punktami. Dwie sekundy przed końcową syreną bramkę na wagę zwycięstwa rzucił Ami Bannour, który łącznie zdobył aż 13 bramek. Warto jednak podkreślić, że oddał przy tym aż 22 rzuty, co dało mu 59 procentową skuteczność.

Jedynie w pierwszej odsłonie kroku swoim rywalom dotrzymywały brazylijskie Taubate i katarskie Al-Ahli. Obie ekipy poległy jednak z kretesem ulegając odpowiednio El Jaish i Flensburgowi. Triumf Katarczykom dał duet Ahmed Elahmar i  Zarko Marković (łącznie 17 trafień). Z kolei W barwach Wikingów cały mecz między słupkami rozegrał rezerwowy bramkarz Kevin Moler, zaliczając bardzo udany występ. Ljubomir Vranjes dał pograć w sporym wymiarze czasu drugiemu garniturowi, a trzecia siła Bundesligi minionego sezonu triumfowała 29:20. Bezpośrednie wtorkowe starcie pomiędzy El Jaish a Flensburgiem będzie toczyło się o to, aby uniknąć w półfinale Dumy Katalonii.

Wyniki poniedziałkowych spotkań Super Globe 2014:

Grupa A
Taubate - El Jaish 27:37 (14:15)
Najwięcej bramek: dla Taubate - Andre Ribeiro, Cleber Andrade, Hugo Teixeira - po 6; dla El Jaish - Ahmed Elahmar 9, Zarko Marković 8.

Al-Ahli - SG Flensburg-Handewitt 20:29 (13:13) Najwięcej bramek: dla Al-Ahli - Jorge Pavan 8, Marko Bagarić 3; dla Flensburga - Lukas Blohme, Lars Kaufmann - po 5, Hampus Wanne, Anders Eggert, Johan Jakobsson - po 3.

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 El Jaish 2 2 0 0 65:50 4
2 SG Flensburg-Handewitt 2 2 0 0 57:42 4
3 Al-Ahli 2 0 0 2 43:57 0
4 Taubate 2 0 0 2 49:65 0

Grupa B Sydney University - FC Barcelona 18:34 (12:15) Najwięcej bramek: dla Sydney University - Renato Rui Tupan 6 Diego Llorrente 3; dla FC Barcelony - Gudjon Valur Sigurdsson, Kiri Lazarov, Joan Saubich - po 5. Al-Sadd - Espérance Sportive de Tunis 30:29 (12:15) Najwięcej bramek: dla Al-Sadd - Amine Bannour 13, Husain Alsayyad, Mario Tomić - po 4; dla Esperance - Aymen Hamed 6, Mohamed Ali Bhar, Mohamed Yahiaoui - po 5.

1 FC Barcelona 2 2 0 0 68:43 4
2 Al-Sadd 2 1 0 1 55:63 2
3 Espérance Sportive de Tunis 2 1 0 1 58:50 2
4 Sydney University 2 0 0 2 38:63 0