Füchse Berlin triumfatorem IHF Super Globe! Podium Barcelony i Kamila Syprzaka

Zwycięzca Pucharu EHF, Füchse Berlin, zostało triumfatorem rozgrywek IHF Super Globe w Dausze. Niemiecki zespół w finałowym meczu pokonał po dogrywce MKB-MVM Veszprém. 3. miejsce zajęła FC Barcelona Lassa z Kamilem Syprzakiem w składzie.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Niemiecka drużyna sprawiła tym samym drugą niespodziankę podczas rozgrywanego w stolicy Kataru turnieju. W półfinale rozgrywek Lisy sensacyjnie pokonały FC Barcelonę Lassa, a w czwartek powtórzyły ten wyczyn podczas decydującego starcia z MKB-MVM Veszprém.

Füchse już w pierwszej połowie udowodniło, że będzie wyrównanym rywalem dla mistrzów Węgier. W 8. minucie po bramce Fredrika Petersena Lisy wygrywały już 6:3, jednak seria trafień Madziarów sprawiła, że w 13. minucie był już remis 7:7. Berlińczycy przed przerwą ponownie zdołali odskoczyć na dystans trzech goli (14:11), lecz Veszprém kolejny raz odrobiło straty, a 34. minucie prowadziło nawet 16:15.

Do końca regulaminowego czasu żadna z drużyn nie była w stanie wypracować i utrzymać choćby nieznacznej przewagi. W 57. minucie Aron Palmarsson doprowadził do remisu 24:24 i mimo że obie ekipy miały jeszcze swoje szanse, to do wyłonienia triumfatora konieczna była dogrywka.

Tę lepiej rozpoczęli gracze z Veszprém i po trafieniach Renato Sulicia (kapitalny mecz, 8 goli) oraz Chemy Rodrigueza wygrywali w 62. minucie 26:24. Mimo tego podopieczni Antonio Carlosa Ortegi nie zdołali przechylić szali zwycięstwa na swą korzyść. Do końca spotkania Madziarzy zdobyli już tylko jedną bramkę, a Füchse trafiło w tym czasie czterokrotnie.

Bohaterami Lisów zostali Petr Stochl oraz Kent Robin Tonnesen. Czeski golkiper zanotował 16 interwencji, co dało mu 38-procentową skuteczność. Tonnesen z kolei był autorem 6 bramek, z których połowę zdobył w trakcie dogrywki.

Rywalizację na 3. pozycji zakończyła FC Barcelona Lassa, w barwach której wystąpił Kamil Syprzak. Polak nie zaliczył jednak ani jednego trafienia, a jego drużyna mimo słabego początku starcia z Sydney University (3:6 w 9. min.), jeszcze przed przerwą wypracowała sobie pięć trafień przewagi (15:10). Po 1 golu dla australijskiej ekipy zdobyli Tomasz Szklarski i Mateusz Kroczek. Barcelona zwyciężyła 30:20.