Wągrowiec niezdobyty. Nielba nie pozostawiła złudzeń KSZO!

W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu czwartej kolejki pierwszej ligi mężczyzn grupy B - Nielba Wągrowiec pokonała KSZO Odlewnię Ostrowiec Świętokrzyski 35:27 (16:17).

Hubert Gliński

Sobotnią konfrontację od środka rozpoczęli gospodarze, którym już od samego początku poczynania na parkiecie starali się utrudniać przyjezdni, którzy zastosowali obronę z jednym wysuniętym zawodnikiem - ten manewr przyniósł swój zamierzony skutek, bo Nielba zanotowała błąd podania. Z szybką kontrą wyszli piłkarze ręczni KSZO, jednak fantastyczną interwencją w sytuacji jeden na jeden popisał się Mateusz Napierała, który ten mecz rozpoczął w wyjściowej siódemce.

Będący w pełni zmobilizowani szczypiorniści z Wągrowca przy pomocy mało skutecznych w pierwszych piłkach tego starcia graczy KSZO zdobywali kolejne gole, które pozwoliły uzyskać przewagę 4:1 po celnym rzucie Bartosza Biniewskiego w 6. minucie.

Skutecznego sposobu na pokonanie Kamila Buchcica w pierwszych dziesięciu minutach spotkania nie mógł znaleźć Paweł Smoliński, co w połączeniu z pojawiającymi się błędami pozwoliły krok po kroku wrócić do gry szczypiornistom KSZO, którzy w 12. minucie doprowadzili do wyrównania 5:5.

Po kwadransie na tablicy wyników pojawiło się pierwsze prowadzenie gości 7:8, a na listę strzelców wpisał się aktywny w poczynaniach swojego zespołu Maciej Jeżyna, który również skutecznie egzekwował rzuty karne. Przez następne pięć minut spotkanie nam się wyrównało - KSZO odskakiwało na dwa trafienia, ale szybko kontakt bramkowy łapali miejscowi, za sprawą Gąsiorka na osiem minut przed przerwą zrobiło się 10:11. Faul ofensywny w wykonaniu Kamyszka pozwolił podopiecznym trenera Aleksandera Malinowskiego na ponowne prowadzenie różnicą dwóch goli 11:13. W tym momencie skuteczność pokazali piłkarze z Ostrowca Świętokrzyskiego, których każdy oddany rzut na bramkę Nielby Wągrowiec lądował w siatce - z rzutami nie mogli sobie poradzić Napierała, a później będący między słupkami bramki Marciniak, który w kilku przypadkach był bliski obrony - i tak Mateusz Mazur w 24. minucie dał prowadzenie KSZO 14:11.

Nielbiści postanowili zareagować i wziąć na tak zwany plaster Szymona Fugiela. To w znaczny sposób utrudniło grę przyjezdnym w ataku pozycyjnym. Wszystkie piłki po błędach rywali zbierali zawodnicy Nielby, którzy w 27. minucie przegrywali 14:15. Po rzucie Pawlaczyka był już remis 15:15. Gospodarze mogli schodzić na przerwę skromnie prowadząc, jednak przy rzucie jeden z graczy MKS-u przekroczył linię z czego poszedł szybki kontratak, po którym Jeżyna ustali rezultat na 16:17.

Piorunująco w drugie trzydzieści minut weszli szczypiorniści gospodarzy, którzy dzięki trójce Marciniak, Pietrzkiewicz, Pawlaczyk nie dość, że odrobili straty to jeszcze wyszli na prowadzenie 20:17. Widzący, co się dzieje na parkiecie trener Malinowski zalecił indywidualne krycie Świerada, to pomogło w 38. minucie mieliśmy już remis po 20. Trwała wymiana ciosów ze strony obydwu zespołów, jednak to KSZO było zmuszone kilka razy odrabiać starty bramkowe do Nielby.

Ważny dla losów całego pojedynku okazał się moment mniej więcej od 43. minuty, kiedy to wągrowczanie zwarli szeregi obronne, a to pozwoliło na skuteczne parady w bramce Marciniakowi, który posyłał piłki do Pawła Smolińskiego, który w pojedynku z Buchcicem nie miał problemu ze zdobyciem kolejnych goli dla swojego zespołu - 28:23 w 48. minucie tego spotkania. Kolejnych nadarzających się sytuacji ofensywnych nie potrafił wykorzystać Krzysztof Pawlaczyk , którego rzut obronił golkiper KSZO, ale co z tego jak jego koledzy popełniali błędy własne, które na sześć minut przed ostatnią syreną przypieczętował trafieniem Kamyszek 32:24.

Pewne już zwycięstwo pozwoliło na wprowadzenie z ławki zawodników rezerwowych, tym samym po stronie gospodarzy zaprezentowali się wszyscy szczypiorniści, którzy byli wpisani do protokołu.

Nielba Wągrowiec - KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. 35:27

Nielba: Napierała, Marciniak - Smoliński 5, Gąsiorek 3, Biniewski 2, Matłoka 1, Świerad 3, Pawlaczyk 4, Widziński 5/2, Kamyszek 3, Pietrzkiewicz 8, Michał Hoffmann 0/1, Karczewski, Łukasz Hoffmann, Izban