El. ME 2016 kobiet: Węgierki rozbiły Słowaczki, kolejka pogromów

W czwartek dokończona została pierwsza seria spotkań eliminacji do Mistrzostw Europy 2016 kobiet. W drugim meczu "polskiej" grupy reprezentacja Węgier nie dała szans Słowaczkom, zwyciężając 32:19.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Pierwsza kolejka rywalizacji o bilety na przyszłoroczny czempionat w Szwecji minęła pod znakiem pogromów. Wszystkie faworyzowane reprezentacje odniosły na własnych parkietach przekonujące triumfy. Najniżej, różnicą siedmiu bramek, wygrała reprezentacja Czarnogóry (zwycięstwo nad Macedonią 21:14). Najwyższe zwycięstwo zanotowały z kolei Holenderki, które pokonały Bułgarię 45:24.

Polskie szczypiornistki walkę o awans na mistrzostwa rozpoczęły od zwycięstwa nad outsiderem grupy 5, Finlandią. Biało-Czerwone wygrały aż 29:12 i po 1. kolejce gier liderują stawce. W drugim grupowym spotkaniu Węgierki nie dały szans kolejnym rywalkom Polek, Słowaczkom, z którymi zwyciężyły 32:19.

Madziarska drużyna losy czwartkowego starcia rozstrzygnęła w pierwszej połowie, po której prowadziła 15:8. Słowaczki nie były w stanie nawiązać tego dnia wyrównanej walki z gospodyniami. Po przerwie Węgierki dobiły swej rywalki i ostatecznie triumfowały różnicą 13 goli.

Druga seria spotkań eliminacji do ME 2016 kobiet rozegrana zostanie w nadchodzący weekend. W sobotę Polki zagrają na wyjeździe ze Słowacją, Węgierki czeka natomiast wyjazd na niedzielny mecz z Finlandią.

Grupa 5
Polska - Finlandia 29:12 (13:8)
Najwięcej bramek: dla Polski - Patrycja Kulwińska 6, Monika Kobylińska, Karolina Kudłacz-Gloc - po 5; dla Finlandii - Linda Cainberg 5.

Węgry - Słowacja 32:19 (15:8) Najwięcej bramek: dla Węgier - Szabina Mayer 5, Bernadett Bognar-Bodi, Monika Kovacsicz, Piroska Pappne Szamoransky - po 4; dla Słowacji - Simona Szarkova 5, Tetyana Filkova Trehubova, Veronika Habankova - po 3.