Final4 Pucharu EHF: Nantes w finale, dobry mecz przyszłego gracza Orlen Wisły

HBC Nantes i Frisch Auf! Göppingen zagrają w finale rozgrywek Pucharu EHF. W sobotnich spotkaniu inaugurującym zmagania w turnieju Final Four francuska drużyna ograła Fraikin BM Granollers 27:26, a FaG zwyciężyło Chambery Savoie HB 28:25.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Piłka ręczna / Piłka ręczna

Wygrana francuskiej drużyny była pewniejsza, niż wskazuje na to wynik starcia. W drugiej połowie ekipa Thierry'ego Antiego spokojnie kontrolowała przebieg meczu poza jednym momentem, gdy po serii niecelnych rzutów i strat Granollers zbliżyło się do niej w 54. minucie na dystans jednego gola (22:23). Mimo wszystko Nantes nie pozwoliło rywalom odwrócić losów rywalizacji.

Cała gra HBC oparła się w sobotę na pięciu zawodnikach. Dobrze w bramce spisywał się reprezentant Argentyny Matias Schulz, a o regularne powiększanie dorobku w ofensywie postarali się niemal nieomylny skrzydłowy Valero Rivera, rozgrywający Nicolas Claire i Sime Ivić oraz obrotowy Nicolas Tournat. Ta czwórka zdobyła 26 z 27 trafień całego zespołu.

Silnym niczym tur Tournat był w końcówce spotkania bohaterem Nantes, bo po jego trzech golach przewaga zespołu wzrosła w 58. minucie do stanu 26:23. Wcześniej, zanim jeszcze Granollers odrobiło część strat, gospodarze turnieju utrzymywali trzy lub czterobramkową zaliczkę. Pewnie rzuty karne wykonywał Rivera, a indywidualnymi akcjami popisywali się Claire i przyszły gracze Orlen Wisły Płock, Ivić. Rywale nie mogli zagrozić podopiecznym Antiego.

Choć zawodnicy Granollers ambitnie walczyli do samego końca o korzystny wynik, to poza skrzydłowym Davidem Resiną (10 bramek w spotkaniu) i bramkarzem Cesarem Almeidą brakowało w ich szeregach silnych punktów. Brazylijski golkiper i dość niepozorny skrzydłowy trzymali hiszpańskiej drużynie wynik przed przerwą (w 12. minucie było nawet 8:5 dla Granollers), ale w drugiej połowie sami nie byli w stanie dotrzymać kroku rywalom.

Nantes zagra w finale Pucharu EHF po raz drugi w przeciągu czterech sezonów. Poprzednio, w rozgrywkach 2012/13, HBC uległo w decydującym meczu Rhein-Neckar Löwen. Teraz ponownie zagra z niemieckim zespołem - Frisch Auf! Göppingen, które w drugim półfinale okazało się lepsze od Chambery Savoie HB.

Ekipa z Göppingen pokonała Chambery dzięki kapitalnemu występowi w drugiej połowie. Po pierwszej części zawodów to francuski zespół wygrywał 14:9 i nic nie wskazywało na to, by losy rywalizacji mogły ulec zmianie. FaG rozpoczęło jednak drugie 30 minut spotkania od prowadzenia 5:1, doprowadzając tym samym do stanu 14:15. W końcówce Michael Kraus i spółka poszli za ciosem, zwyciężając ostatecznie 28:25.