El. MMŚ: polscy młodzieżowcy polegli w Macedonii i mają małe szanse na awans

Młodzieżowa reprezentacja Polski przegrała w środę z Macedonią 22:30 (8:16) w pierwszym meczu rozgrywanego w Skopje turnieju eliminacyjnego mistrzostw świata. Porażka poważnie zmniejszyła szanse Polaków na wyjazd na mundial w Algierii.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Materiały prasowe / IHF

Awans na tegoroczne mistrzostwa wywalczy tylko jedna z czterech drużyn biorących udział w turnieju w Skopje. Oprócz Polaków i Macedończyków o bilety walczą Turcy i Portugalczycy. Ci ostatni tuż przed meczem Biało-Czerwonych rozbili Turków 40:27.

Dlaczego porażka poważnie zmniejsza szanse Polaków na awans? Bo Macedończycy byli ich najgroźniejszym - choć niżej notowanym - rywalem w walce o to. Teraz, by pojechać na mistrzostwa, podopieczni Rafała Kuptela nie tylko muszą wygrać oba pozostałe mecze (w tym wysoko z Portugalią), ale liczyć też na chociaż jedną porażkę Macedończyków. A ci zagrali w środę świetny mecz.

Polacy natomiast przespali pierwszą połowę. Macedończycy mecz rozpoczęli od prowadzenia 3:0, które w kolejnych minutach systematycznie powiększali - najpierw do stanu 6:2, potem do 9:3, aż w 18. minucie wygrywali już 11:4. To zadecydowało o dalszym przebiegu spotkania.

Główną bolączką Biało-Czerwonych była przed przerwą gra w ataku. Premierową bramkę Polacy rzucili dopiero w 8. minucie. Do końca pierwszej połowy zanotowali aż dziewięć strat i mieli ledwie 40-procentową skuteczność rzutów. W efekcie po trzydziestu minutach gry przegrywali 8:16.

Po zmianie stron Macedończycy szybko "zamknęli' mecz, w 38. minucie odskakując Polakom na dystans 10 goli (22:12). W końcówce Biało-Czerwoni próbowali poprawić nieco wynik, ale poza chwilowym zmniejszeniem strat do sześciu goli (18:24 w 47. minucie), nie byli w stanie przejąć inicjatywy.

W czwartek gracze Kuptela zagrają z najsłabszą w stawce Turcją. Mecz o godz. 15:00. Niespełna trzy godziny później Macedończycy zmierzą się z Portugalią. Jeśli wygrają, szanse Biało-Czerwonych na awans będą już tylko teoretyczne.