MŚ 2017. Bergerud zastopował rosyjską pogoń. To dobry wynik dla Polaków!

Norwegia wygrała z Rosją 28:24 (15:11) i odniosła drugie zwycięstwo na mistrzostwach świata we Francji. To dobry wynik dla Polaków. W poniedziałek Biało-Czerwoni zagrają z Rosjanami - ten mecz w dużej mierze zadecyduje o losach awansu do 1/8 finału.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017

Po porażce z Brazylią reprezentacja Polski znalazła się pod ścianą i ich spotkanie ze "Sborną" okrzyknięto "meczem o wszystko". By ich na awans nie stały się wyłącznie matematyczne, dodatkowo potrzebowali pomocy Norwegów. I ją otrzymali. Zespół Christiana Berge wygrał i jest już praktycznie pewny gry w fazie pucharowej.

Norwegowie w pierwszej połowie pokazali styl, którym świat piłki ręcznej zachwycał się przed rokiem podczas Euro w Polsce. Wtedy zespół Berge sensacyjnie dotarł do półfinału, po drodze demolując Chorwatów, Polaków i Francuzów. Grał szybko, efektownie i skutecznie. I tak też rozbił Rosjan w pierwszych 20 minutach sobotniego meczu.

W 6. minucie Norwegowie wygrywali już 4:1, a po kolejnym kwadrans gry mieli osiem bramek przewagi (14:6). Na boisku szalał Sander Sagosen, który po przeciętnym występie przeciwko Polakom, grał jak przystało na najlepszego playmakera zeszłorocznego Euro.

21-latek w ciągu 20 minut rzucił cztery bramki i zaliczył trzy asysty. U jego boku znakomicie odnajdywali się Espen Lie Hansen i Eivind Tangen, którzy dziurawili bramkę Rosjan z drugiej linii. W obronie Norwegowie mogli natomiast polegać na Torbjornie Bergerudzie.

Dla rok starszego od Sagosena bramkarza sobotni mecz z Rosjanami był dopiero 23 występem w reprezentacji. Wychowanek Drammen poradził sobie jednak kapitalnie - odbił 14 z 37 rzutów. Błyszczał zwłaszcza w drugiej połowie, gdy wybudzeni z letargu Rosjanie zaczęli gonić wynik.

Przed przerwą zespół Dmitrija Torgowanowa zmniejszył straty do czterech goli (11:15), ale mimo wszystko wciąż nie mógł znaleźć sposobu na szybko grających rywali. Zawodzili skrzydłowi Timur Dibirow, Daniił Sziszkariew i Dmitrij Kowaliew. Za tego pierwszego na boisku pojawił się jednak Igor Soroka, a do bramki wszedł Wiktor Kirejew. Dzięki tym zmianom Rosjanie rozpoczęli pogoń.

Ich bolączką była jednak skuteczność. W drugiej połowie dwukrotnie zbliżyli się do Norwegów na dystans dwóch goli - raz już w 38. minucie, później w 51. Wtedy też mieli nawet szansę na zdobycie kontaktowej bramki, ale na ich drodze stanął Bergerud, który chwilę później odebrał nagrodę dla gracza meczu.

Norwegowie jedną nogą są już w fazie pucharowej. Teraz zespół Berge zacznie walkę o jak najlepsze rozstawienie. Rosjanom i Polakom pozostaje poniedziałkowy mecz o wszystko.