MŚ 2017. Trzecie miejsce w "polskiej" grupie dla Rosjan

Szczypiorniści reprezentacji Rosji utrzymali trzecie miejsce w grupie A mistrzostw świata we Francji. W czwartek, w swym ostatnim meczu grupowym, Sborna pokonała w Nantes Brazylijczyków 28:24 (14:15). Wygraną wybronił jej bramkarz, Wiktor Kirejew.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Dmitrij Żytnikow w barwach reprezentacji Rosji Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: Dmitrij Żytnikow w barwach reprezentacji Rosji

28-letni golkiper mecz zakończył z 15 interwencjami i 54-procentową skutecznością parad. To zrobiło różnicę. Podczas gdy brazylijscy bramkarze, Maik Santos i Cesar Almeida, nie mogli zderzyć się po przerwie z rzutami rywali, Kirejew trzymał Rosjanom wynik.

Zanim jednak pojawił się na parkiecie w 19. minucie, jego drużynie nie szło wcale tak dobrze. Wadim Bogdanow odbił w tym czasie ledwie 2 z 13 prób Brazylijczyków i Sborna przegrywała różnicą dwóch bramek. Gdy między słupki wszedł już Kirejew, Rosjanie zaczęli przeważać.

Na wynik wpłynęło to jednak dopiero po przerwie. Jeszcze w 39. minucie Joao Pedro Silva dał Brazylijczykom prowadzenie 19:18, a sześć minut później Haniel Langaro doprowadził do remisu 21:21. Gracze Washingtona Nunesa zaczynali się jednak gubić i coraz częściej pozwalali rywalom na szybkie trafienia. W ataku natomiast przegrywali z Kirejewem.

Pięć minut po wspomnianym trafieniu Langaro, Rosjanie wygrywali już 24:21. To był przełomowy moment meczu. Świetnie grą drugiej linii Sbornej dyrygował Dmitrij Żytnikow, który w końcu zagrał na miarę swych możliwości. Pod nieobecność Pawieła Atmana (kontuzja kostki), playmaker Orlen Wisły Płock zdobył trzy bramki i zanotował osiem asyst.

Oprócz Żytnikowa, w drugiej linii Rosjan dobry mecz rozegrali Siergiej Szelmienko i Aleksander Derewień. Ten drugi pojawił się w czwartek w składzie w miejsce Atmana i mecz zakończył z pięcioma golami. Trzy z nich zdobył w samej końcówce i przypieczętował wygraną zespołu.

W 1/8 finału Rosjanie zagrają z drugą drużyną grupy B, czyli przegrany, wieczornego meczu Hiszpania - Słowenia (godz. 20:45). Zwycięzca tego spotkania będzie z kolei rywalem Brazylijczyków.