Francja - Polska. Waleczne serca. Dumni po porażce

To był najlepszy mecz reprezentacji Polski w tym roku. Nasi piłkarze ręczni w ostatnim spotkaniu fazy grupowej mistrzostw świata ulegli Francuzom 25:26. Przegraliśmy, ale to była drużyna, którą chciało się oglądać.

Kamil Kołsut
PAP
Podopieczni Tałanta Dujszebajewa odrobili lekcje, zostawili kompleksy w szatni i poszli na zderzenie z francuskim TGV. Zagrali twardo w obronie oraz na luzie w ataku. Tomasz Gębala nie bał się rzucać z drugiej linii, a Arkadiusz Moryto kilka chwil po przegranym pojedynku z Thierrym Omeyerem miał w sobie tyle bezczelności, by legendę poczęstować błyskotliwą "wkrętką".

Pierwsza połowa to było trzydzieści najlepszych minut Biało-Czerwonych w tym turnieju. Nasz zespół nie tylko nie pozwolił rywalom uciec, ale nawet obejmował prowadzenie. Było 7:6 i 11:10, a do pełni szczęścia brakowało tylko skuteczności. Przed przerwą Marek Daćko zmarnował dwie "setki" z koła, Przemysław Krajewski z rzutu karnego trafił w słupek, a Piotr Chrapkowski szybki atak zwieńczył bombą w poprzeczkę.

Oczywiście Francuzi nie przeciwstawili naszej drużynie wszystkiego, co najlepsze. Na ławce rezerwowych mecz rozpoczęli Nikola Karabatić i Valentin Porte, ale zastępujący ich Kentin Mahe czy Adrien Dipanda to także gracze, których Didierowi Dinartowi zazdroszczą wszyscy selekcjonerzy świata.

Wynik czwartkowego meczu nie miał wpływu na sytuację Polski w tabeli. Już kilka dni wcześniej było jasne, że nasz zespół czeka rywalizacja o Puchar Prezydenta. Biało-Czerwoni walczyli jednak o własne nazwiska, wiarę w siebie oraz dobre wrażenie. I szło im całkiem nieźle.

Niestety, początek drugiej połowy przespaliśmy. Wystarczyło kilka minut, by nasz zespół do trzech błędów technicznych z pierwszej części spotkania dołożył drugie tyle i z remisu zrobiło się 18:13. Gospodarze podkręcili obroty pokazując, że nie dadzą sobie w kaszę dmuchać. Polacy nie spuścili jednak głów.

Kwadrans przed końcową syreną obie drużyny znów dzieliło tylko jedno trafienie. Polacy próbowali przełamać rywala, ale w decydujących momentach gry Francuzi utrzymali nerwy na wodzy. Dobrą zmianę dał Nedim Remili, a atak na nowo zaczął układać Daniel Narcisse. To wystarczyło, choć losy spotkania ważyły się do ostatniej minuty.

Polacy do szatni mogli jednak zejść z podniesioną głową.