Liga Mistrzów. Mate Lekai show. Prawdziwy dreszczowiec w Veszprem

Po bardzo emocjonującym spotkaniu szczypiorniści Telekomu Veszprem wyszarpali zwycięstwo SG Flensburgowi-Handewitt. Podopieczni Ljubomira Vranjesa zwyciężyli w drugiej kolejce Ligi Mistrzów 29:28.

Aneta Szypnicka-Staniec
Getty Images / Oliver Hardt

To było dziewiąte spotkanie obu zespołów w historii. Nieco lepszą statystyką w tych starciach mogli pochwalić się Węgrzy, którzy wygrali cztery z nich. Trzy zakończyły się zwycięstwami Niemców, a jedno podziałem punktów. Gracze z Veszprem na własnym parkiecie nie przegrali z SG Flensburgiem-Handewitt od ponad szesnastu lat.

Nie z tego względu ten mecz był jednak szczególny. Przede wszystkim po raz pierwszy po dwóch stronach barykady spotkali się szczypiorniści z Flensburga i trener Ljubomir Vranjes. Szwed związany z Wikingami był bowiem przez ostatnie dziesięć lat - najpierw trzy lata jako zawodnik, a potem sześć sezonów jako szkoleniowiec. To pod jego wodzą zespół sięgnął po historyczne zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Latem Vranjes przeniósł się na Węgry, gdzie postawiono przed nim taki sam cel - triumf z Telekomem Veszprem w Kolonii.

Jak przystało na hit rozgrywek, mecz już od pierwszych minut stał na bardzo wysokim poziomie. Co prawda lepiej zaczęli gospodarze - błyskawicznie wyszli na prowadzenie 3:0, ale Niemcy natychmiast rzucili się w pogoń i szybko doprowadzili do remisu. Od tego momentu spotkanie było niezwykle zacięte. Dopiero w końcówce pierwszej połowy Węgrom udało się wypracować dwa trafienia przewagi - wcześniej gra toczyła się systemem bramka za bramkę, a zawodnicy co chwilę popisywali się fantastycznymi akcjami.

Kibice szczelnie wypełniający Veszprem Arenę mogli być zadowoleni - niesamowicie grę gospodarzy prowadził Mate Lekai, który po trzydziestu minutach gry miał już na koncie pięć trafień. Z drugiej strony boiska znakomicie radził sobie natomiast Thomas Mogensen.

Po przerwie na parkiecie błyszczeli jednak głównie bramkarze. Goście mogli liczyć na Mirko Alilović, a później na Rolanda Miklera, ale klasą samą w sobie był ich vis a vis. Doskonale drugą połowę rozpoczął bowiem Mattias Andersson. Twarda, szczelna obrona Wikingów i świetna dyspozycja Szweda sprawiły, że flensburczycy błyskawicznie odskoczyli rywalom.

Ich przewaga urosła nawet do czterech trafień, ale to nie był koniec. Gospodarze pobudzeni kilkoma obronami Miklera wzięli się do pracy i zaczęli odrabiać straty. Na dziesięć minut przed końcem postanowił interweniować Maik Machulla, ale nawet po przerwie jego zawodnicy mieli duże problemy ze skonstruowaniem skutecznej akcji w ataku pozycyjnym. Kłopoty Wikingów doskonale wykorzystali gracze Vranjesa i na pięć minut przed ostatnią syreną wyszli na pierwsze prowadzenie w drugiej połowie.

Współpraca, która przez cały pojedynek świetnie współpracowała między Laszlo Nagy'm a Mate Lekaiem przyniosła oczekiwane efekty w końcówce starcia. Ostatnie minuty i sekundy to był prawdziwy rollercoaster, ale po ostatnim gwizdku ze zwycięstwa mogli cieszyć się gracze Telekomu Veszprem.

Liga Mistrzów, grupa B, 2. kolejka:

Telekom Veszprem - SG Flensburg-Handewitt 29:28 (15:14)
Najwięcej bramek: dla Telekomu: Mate Lekai 9, Laszlo Nagy 8, Blaz Blagotinsek 3; dla SG Flensburga-Handewitt: Lasse Svan 5, Hampus Wanne, Thomas Mogensen, Herik Toft Hasen - po 4, Rasmus Lauge Schmidt 3

Czy Ljubomir Vranjes poprowadzi Telekom Veszprem do zwycięstwa w Lidze Mistrzów?