Pogoń Szczecin zwycięzcą turnieju w Sławnie

Pogoń Szczecin, Energa AZS Koszalin oraz Vistal Gdynia zmierzyły się w turnieju przygotowawczym do rundy rewanżowej w PGNiG Superlidze kobiet. Odbył się on w Sławnie z okazji 700-lecia nadania praw miejskich. Triumf przypadł Pogoni.

Krzysztof Kempski
Patrycja Noga i Natalia Nosek WP SportoweFakty / GRZEGORZ JĘDRZEJEWSKI / Na zdjęciu: Patrycja Noga i Natalia Nosek

W pierwszym meczu Akademiczki z Koszalina zmierzyły się z mistrzyniami Polski z Gdyni. Od samego początku lepiej prezentowały się gdynianki. Dobrze wprowadziła się Aleksandra Zych. Potrafiła wykorzystywać swoje warunki fizyczne, bombardując bramkę Energi rzutami z dystansu. Nie miała także problemów z rzutami karnymi.

Wydawało się, że zaledwie 9 straconych bramek przez ekipę Giennadija Kamielina pozwoli jej w drugiej połowie postawić kropkę nad i. Koszalinianki po zmianie stron znacznie lepiej zagrały w defensywie. Częste kontry, które wykańczała Paulina Tracz pozwoliły im uwierzyć w końcowy sukces. Jeszcze w 54. minucie było 19:21, ale od tamtej pory Vistal "stanął" w ataku. Adrianna Nowicka rzucając na 22:21 ustaliła wynik meczu.

Energa AZS Koszalin - Vistal Gdynia 22:21 (9:12)

Energa AZS:
 Kowalczyk, Sach - Protsenko 5 (1/1), Tracz 5, Michałów 2, Roszak 2 (1/1), Rycharska 2, Nowicka 2, Grobelska 1, Smbatian 1, Urbaniak 1, Budnicka 1
Karne: 2/2
Kary: 10 min. (Protsenko, Michałów - 4 min., Smbatian - 2 min.)

Vistal: Kamińska, Kordowiecka 1 - Zych 7 (2/3), Kozłowska 5, Janiszewska 3, Stanulewicz 2, Matieli 1, Pękala 1, Błaszkowska 1, Gutkowska, Kowalczyk, Uścinowicz, Śliwińska
Karne: 2/3
Kary: 10 min. (Zych - 4 min., Kozłowska, Pękala, Śliwińska - 2 min.)

Przegrana na własne życzenie w ostatniej minucie rozzłościła mistrzynie Polski, które w swoim drugim występie znów wyraźnie dominowały na parkiecie. Co prawda w 17. minucie było 7:6 dla Pogoni, ale od tamtego czasu role totalnie się odwróciły. Siódemka ze stolicy Pomorza Zachodniego miała problem z wykorzystywaniem stuprocentowych sytuacji. Niezbyt dobrze grała także w obronie. Na pochwały zasługiwała głównie Natalia Nosek.

Do 48. minuty gdynianki realizowały swój plan na to spotkanie. Grały konsekwentnie, wolno i agresywnie w defensywie. U szczecinianek ciągle zaś szwankowała skuteczność. Sygnał do boju dały Agata Cebula oraz Daria Zawistowska. Z 20:26 zrobiło się 23:26. Niemniej dopiero po rzucie Valentiny Blażević na 26:27 pojawiło się światełko w tunelu. Pogoń nie składała broni i na 5 sekund przed końcem zespół uszczęśliwiła indywidualną akcją Karolina Kochaniak. Vistal po raz drugi wypuścił triumf w ostatnim momencie meczu kończąc turniej z jednym punktem.

SPR Pogoń Szczecin - Vistal Gdynia 30:30 (15:21)

Pogoń: Wawrzynkowska, Krupa - Blazevic 6 (2/2), Zawistowska 5, Nosek 4, Janas 3, Koprowska 3, Płomińska 2, Noga 2, Kochaniak 2, Bancilon 1, Cebula 1
Karne: 2/2
Kary: 8 min. (Bancilon, Noga, Cebula, Marcikova - 2 min.)

Vistal: Kordowiecka, Kamińska - Kozłowska 6, Zych 6 (1/3), Stanulewicz 5 (0/1), Śliwińska 4, Kowalczyk 2, Matieli 2, Pękala 2, Uścinowicz 2, Gutkowska 1, Błaszkowska
Karne: 1/4
Kary: 12 min. (Kozłowska - 4 min., Kowalczyk, Pękala, Błaszkowska, Śliwińska - 2 min.)

Mecz pomiędzy Energą i Pogonią miał rozstrzygnąć, która drużyna sięgnie po końcowy sukces w sławieńskim turnieju. Lepsze wrażenie sprawiały koszalinianki. Zespół ten można było pochwalić za grę w defensywie, z którą Pogoni trudno było sobie poradzić. Najwięcej problemów w przedniej formacji szczecinianki miały z Hanną Rycharską. Obrotowa, jeśli już dostała piłkę, umieszczała ją w siatce.

Po zmianie stron przez dłuższy czas oglądaliśmy wymianę ciosów. Pogoń poprawiła grę z kołową Patrycją Nogą. W 43. minucie było już tylko 20:19. Koszalinianki raz jeszcze odskoczyły na trzy trafienia. Spory w tym udział miała Romana Roszak, która w całym spotkaniu dołożyła aż 7 bramek. Zawody rozstrzygnęły się w ostatniej minucie. Najpierw do remisu po 27 trafiła Blażević, a kropkę nad i postawiła Patrycja Królikowska.

Energa AZS Koszalin - SPR Pogoń Szczecin 27:28 (15:12)

Energa AZS: Kowalczyk, Sach - Rycharska 9, Roszak 7, Michałów 4, Protsenko 2 (2/3), Smbatian 2, Grobelska 1, Urbaniak 1, Nowicka 1, Budnicka, Tracz
Karne: 5/6
Kary: 6 min. (Nowicka - 4 min., Tracz - 2 min.)

Pogoń: Wawrzynkowska, Krupa - Blazevic 6 (4/4), Noga 5, Kochaniak 4, Urbańska 2, Królikowska 2, Koprowska 2, Zawistowska 2, Bancilon 1, Płomińska 1, Cebula 1, Nosek 1, Gadzina 1
Karne: 4/4
Kary: 4 min. (Urbańska, Koprowska - 2 min.)

Tabela końcowa turnieju w Sławnie

Lp. Drużyna Mecze Z R P Bramki Pkt
1. SPR Pogoń Szczecin 3 1 1 0 58-57 3
2. Energa AZS Koszalin 3 1 0 1 49-49 2
3. Vistal Gdynia 3 0 1 1 51-52 1

Który zespół spośród tych trzech ma największe szanse na medal mistrzostw Polski?