ME 2018: sensacja, Ondrej Zdrahala odesłał Węgrów do domu!

Ondrej Zdrahala superstar. Czeski rozgrywający zapewnił Węgrom bilety powrotne do domu. Rzucił 14 bramek i poprowadził rodaków do zwycięstwa 33:27. Nasi południowi sąsiedzi sensacyjnie grają dalej w mistrzostwach Europy.

Marcin Górczyński
Ondrej Zdrahala PAP/EPA / PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI / Ondrej Zdrahala
Po sensacyjnym zwycięstwie nad Duńczykami Czesi do awansu potrzebowali "zaledwie" remisu. Problem w tym, że Węgrzy wciąż mieli o co grać. Przy zwycięstwie zrównaliby się punktami z rywalami i mogli zapewnić sobie pozostanie w turnieju.

Madziarom wychodziło jednak niewiele. Po dobrym starcie ich zapędy przygasił ojciec wiktorii nad Duńczykami, Martin Galia. Zawodnik NMC Górnika Zabrze znalazł sposób na najgroźniejszego z przeciwników, Mate Lekaia i zamknął bramkę na 10 minut. Węgrzy zawodzili w najważniejszym momentach. Potrafili rozprowadzić akcję, by po chwili wzorcowo ją zmarnować.

Potknięcia zemściły się bardzo szybko. Tomas Cip wychodził z kontrami, ponownie rozstrzelał się Ondrej Zdrahala, który do przerwy uzbierał sześć goli. Z każdym rzutem pewności nabierał Stanislav Kasparek. Tylko interwencje Rolanda Miklera ratowały Madziarów. W innym razie mogliby pakować walizki w przerwie.

Obroną dowodził mentalny lider reprezentacji, Pavel Horak, zapędzający się do przodu przy szybkich wznowieniach. Czechów z rytmu nie wybiła czerwona kartka dla Leosa Petrovsky'ego. Sędziowie długo zastanawiali się, czy wyrzucić obrotowego z parkietu za brzydki faul. W końcu po analizie wideo odesłali go pod prysznic.

Węgrów starał się podźwignąć z kolan Lekai, ale wsparcie od Zsolta Balogha dostał dopiero w ostatnich minutach. Poza tym, w innej lidze grał Zdrahala. Aż trudno uwierzyć, że na co dzień występuje w przeciętnym szwajcarskim TSV St. Otmar St. Gallen. Robił co chciał z takimi twardzielem jak Timuzsin Schuch.

Czechom jedynie raz, gdy prowadzenie zmalało do trzech goli, zrobiło się gorąco. Zdrahala z Jakubem Hrstką uspokoili sytuację i Madziarzy sami przestali wierzyć w swoje powodzenie.

Zatem sensacja, nasi południowi sąsiedzi grają dalej. Węgrzy, którzy wpompowali w piłkę ręczną mnóstwo pieniędzy, jadą do domu. Ljubomir Vranjes poniósł sromotną klęskę.