PGNiG Superliga: Górnik zagrał koncertowo w Zabrzu. Przestoje mielczan w grze

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / NMC GÓRNIK ZABRZE / KRZYSZTOF KUROŃ / Na zdjęciu: Iso Sluijters (Górnik) w akcji

W 23. kolejce PGNiG Superligi Górnik Zabrze ograł 37:28 Stal Mielec we własnej hali. Goście z Mielca powalczyli w drugiej części spotkania, ale w pierwszej połowie faworyzowani zabrzanie przejechali po nich jak walec, wygrywając nawet 19:11.

W zgoła odmiennych nastrojach przystępowały do spotkania walczące w sobotni wieczór drużyny. SPR Stal Mielec kontynuowała katastrofalną serię siedmiu porażek z rzędu, podczas gdy wicelider grupy granatowej z Zabrza mógł w spokoju szlifować formę do rundy finałowej.

Może ten spokój zanadto udzielił się piłkarzom NMC Górnika Zabrze, którzy początkowo nie radzili sobie z zespołowymi akcjami Stali. Po drugim z rzędu trafieniu Łukasza Janysta przegrywali 3:5. Mielczanie grali dobrze przez pierwsze piętnaście minut, w których prezentowali się korzystnie w ofensywie, dopiero w 18. minucie wyrównał kołowy Marek Daćko (9:9).

O następnym fragmencie meczu zawodnicy Krzysztofa Lipki woleliby zapomnieć, bo jeżeli straty i niecelne rzuty można wytłumaczyć wzmocnioną defensywą Górnika, to jednak nie w tak dużej skali. Kiedy Jan Czuwara skutecznie zakończył trzy kontrataki z rzędu, na tablicy świetlnej widniał już rezultat 15:10. Zabrzanie zagrali koncertową końcówkę pierwszej połowy, w której wychodziły dogrania do skrzydłowych, rzuty z drugiej linii Aleksandra Tatarincewa oraz współpraca na kole z Jurijem Gromyko. Stal miała duże kłopoty z rzucaniem bramek Martinowi Galii, dopiero w ostatniej minucie dwa trafienia Pawła Wilka podreperowały wynik (21:15).

Dzięki zmienności rozwiązań taktycznych, każdy zawodnik Górnika miał swoje pięć minut. Na początku drugiej odsłony Iso Sluijters celnie rzucał z drugiej linii, ale po mieleckiej stronie dzielnie wtórował mu Matej Sarajlić. Dzięki dobrym wejściom Chorwata zabrzanie nie odjechali na więcej niż dziewięć bramek, a przebieg drugiej połowy był bardziej wyrównany.

Na parkiecie rozgorzała walka wręcz, z której górą wychodzili zabrzanie, choć posypały się dla nich wykluczenia. Skutecznym egzekutorem rzutów z siódmego metra w Stali Mielec stał się Tomasz Mochocki. Pewny już zwycięstwa Górnik zgodnie z zaleceniami trenera Rastislava Trtika, nie pozwalał sobie nawet na chwilę słabości i korzystny wynik nie topniał. W końcowym etapie spotkania piłkarze ręczni obydwu zespołów zwolnili, po grze bramka za bramkę, potwierdzili swoją formę z dotychczasowych występów.