ME 2018: Biało-Czerwone poza turniejem. Mimo ambitnej pogoni Szwedki były lepsze

Reprezentacja polskich szczypiornistek przegrała ze Szwedkami 22:23 w swoim ostatnim meczu grupy A mistrzostw Europy. Biało-Czerwone bez punktu zakończyły udział w turnieju.

Daniel Kordulski
Kinga Grzyb Newspix / Rafal Rusek / PressFocus / Na zdjęciu: Kinga Grzyb
W 5. minucie Adrianna Płaczek miała na koncie już trzy udane obrony. Niestety jej koleżanki po raz kolejny nie wykorzystywały swoich szans rzutowych. Stara zmora złych podań też szybko je dopadła. Gra Szwedek też daleka była od ideału, więc tylko nieznacznie prowadziły. Z każdą akcją rozkręcała się jednak ich bramkarka Filippa Idehn. W 15. minucie po długim przestoju z obu stron było 5:3 dla Skandynawek. Wysoka stawka źle działała na oba zespoły.

Nadludzkie wysiłki Płaczek między słupkami były znowu marnowane. Biało-Czerwone przez prawie kwadrans nie rzuciły celnie! Przełamanie w końcu przyszło, ale atutów w ofensywie na dogonienie rywalek nadal było za mało. Karolina Kudłacz-Gloc i Kinga Achruk zawodziły. Zmiany na rozegraniu nie przynosiły spodziewanego efektu. Chlubnym wyjątkiem wejście Aleksandry Zych, które na moment odblokowało zespół.

Fatalne ostatnie 1,5 minuty podopiecznych Leszka Krowickiego sprawiło, że do przerwy przegrywały 5:10. Skuteczność ataku reprezentacji Polski wynosiła 25 procent, co oznacza, że piętnaście z dwudziestu rzutów nie znalazło drogi do bramki. Zawodniczki trenera Henrika Signella też nie błyszczały, ale to na Polki wystarczało.

Pierwsze minuty po przerwie wyglądały w końcu jak na turniej mistrzowski przystało. Biało-Czerwone w ponad pięć minut rzuciły tyle bramek co w pierwszych trzydziestu. Niestety Skandynawki też częściej trafiały. Ich przewaga tylko nieznacznie malała. Potrzebne było mocniejsze uderzenie naszych szczypiornistek. Może nie było aż tak spektakularne, ale w końcu nastąpiło. Orlice złapały wiatr w skrzydła i w 49. minucie po kontrze Grzyb był już remis (17:17).

Widać było, że w Polki wstąpiła niesamowita determinacja. Ponowne trafienie Grzyb wyprowadziło nas na prowadzenie, dodatkowo z jedną zawodniczką na parkiecie mniej. Przez kolejne minuty trwała walka na styku. Kudłacz-Gloc w końcu się przełamała, rzucając dwie kolejne bramki. W krytycznym momencie zastopowała ją niestety golkiperka Trzech Koron, Johanna Bundsen. Kolejny błąd kosztował Biało-Czerwone szansę na wygraną. By zremisować zabrakło za to czasu.