Puchar Polski: spotkanie superligowców dla Zagłębia Lubin

Zagłębie Lubin w 1/8 finału Pucharu Polski. Drużyna Bartłomieja Jaszki pokonała w Mielcu Stal 28:25. Dla zespołów z Superligi był to pierwszy oficjalny mecz w 2019 roku.

Marcin Górczyński
piłkarze ręczni MKS Zagłębia Lubin Materiały prasowe / MKS ZAgłębie Lubin / Paweł Andrachiewicz / Na zdjęciu: piłkarze ręczni MKS Zagłębia Lubin
Na ponad dwa tygodnie przed powrotem do gry w Superlidze większość zespołów polskiej elity rozgrywa spotkania w 1/16 finału Pucharu Polski. Dopiero w ćwierćfinale do drabinki trafią KS Azoty Puławy, Orlen Wisła Płock i PGE VIVE Kielce, w grudniu awans do kolejnej rundy wywalczył NMC Górnik Zabrze. W grze o Puchar Polski pozostało też Zagłębie, które wygrało z odmienioną Stalą.

Dla mielczan był to szczególny mecz, bo po raz pierwszy od ponad dwóch lat nie prowadził ich Krzysztof Lipka, a Tomasz Sondej. Były trener rozstał się z klubem i zwolnił etat bramkarza. Pomimo poszukiwań, numerem dwa zostanie prawdopodobnie wychowanek Krystian Witkowski. Z powodów prywatnych kontrakt rozwiązał Chorwat Rudolf Cuzić, raptem kilkadziesiąt godzin wcześniej Stal potwierdziła nowego rozgrywającego, Daniela Dutkę. Nabytek Stali, lider strzelców grupy C I ligi, dobrze spisał się w debiucie (pięć goli).

Drużyna Tomasza Sondeja wystąpiła bez reprezentanta Polski Bartosza Kowalczyka, który w tym czasie rozgrywał sparing ze Szwajcarami. Zagłębie przyjechało w mocniejszym składzie, m.in. z wieloma zawodnikami z kadry B. Dobrze prezentował Przemysław Mrozowicz, razem z Romanem Czyczykałą zapewnił przewagę przed przerwą (15:11). Ukrainiec nie stracił formy z końcówki 2018 roku, kiedy był nominowany do nagrody dla zawodnika miesiąca w Superlidze.

Stal goniła w drugiej połowie, ale tylko raz, w 49. minucie po golu Piotra Rutkowskiego, zmniejszyła stratę do jednej bramki. Zagłębie nie pozwoliło na więcej, i będzie czekać na rywala w 1/8 finału.