Czarnogórcy sprawili sensację. Bośniacy blisko niespodzianki

Nie dawano im większych szans, a jednak to zrobili. Czarnogórcy wyrzucili Słoweńców z ME! Z kolei Bośniacy byli bliscy sprawienia sensacji i ogrania faworyzowanej Hiszpanii. Wynik wahał się do samego końca.

Arkadiusz Dudziak
Bożo Andjelić PAP/EPA / Zsolt Czegledi / Na zdjęciu: Bożo Andjelić
W meczu o awans do drugiej fazy ME 2022 mierzyły się ze sobą reprezentacja Czarnogóry oraz kadra Słowenii. Przez pierwsze dwadzieścia minut obserwowaliśmy walkę gol za gol. Tuż przed przerwą Słoweńcy zbudowali sobie kilkubramkową przewagę i do sztani schodzili prowadząc 19:16.

Ich przeciwnicy nie zamierzali się poddawać. Mozolnie odrabiali straty aż po trafieniu Nemanji Grbovicia złapali kontakt z rywalami (22:23). Poszli za ciosem, wyrównali, a bramka Branko Vujovicia dała im minimalne prowadzenie. Ostatecznie to oni lepiej wytrzymali końcówkę, Nebojsa Simić w kluczowym momencie obronił rzut karny. Czarnogórcy sprawili sensację i zameldowali się w drugiej fazie rozgrywek.

Do zwycięstwa Czarnogórców poprowadził Branko Vujović. Zawodnik Łomża Vive Kielce rzucił aż 9 bramek. Z kolei dla przeciwników sześciokrotnie trafiali Jure Dolenec i Tilen Kodrin.

4 Macedonia Płn. 3 0 0 3 70:86 0

W drugim popołudniowym meczu Reprezentacja Hiszpanii, która miała już zapewniony awans do dalszej fazy turnieju, mierzyła się z drużyną Bośni i Hercegowiny, o której było wiadomo, że nie znajdzie się w najlepszej dwunastce ekip Starego Kontynentu.

Zawodnicy z Bałkanów pokazali jednak ogromny charakter. Zagrali zdecydowanie lepszą końcówkę pierwszej połowy i wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Powiększyli je jeszcze po zmianie stron (15:12). Przez dłuższą chwilę je utrzymywali, jednak w końcówce gracze z Półwyspu Iberyjskiego wrzucili piąty bieg. Najpierw wyrównali, a po golu Marqueza Colomy odskoczyli na trzy bramki. Nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa i ostatecznie wygrali 28:24.

Najskuteczniejszym zawodnikiem po stronie zwycięskiej drużyny był Agustin Casado, który siedmiokrotnie pokonywał bramkarza rywali. Z kolei dla ekipy z Bałkanów sześciokrotnie trafiał Ivan Karacić.

Bośnia i Hercegowina -Hiszpania 24:28 (14:12)