Pogoń postraszyła faworyta. Znamy kolejnego ćwierćfinalistę Pucharu Polski

Awans do kolejnej rundy Pucharu Polski. To tak na osłodę wyprawy Suzuki Korony Handball na Pomorze Zachodnie. Kielczanki przegrały w lidze, ale zameldowały się w ćwierćfinale tych rozgrywek kosztem Pogoni. Szczecinianki zaskoczyły swoją postawą.

Krzysztof Kempski
Milica Rancić WP SportoweFakty / Hubert Bertin / Na zdjęciu: Milica Rancić
Nie udała się wyprawa zawodniczkom Suzuki Korony Handball do Koszalina. Kielczanki przegrały z Młynami Stoisław 25:28 w ramach rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet w dość nieprawdopodobnych okolicznościach (więcej tutaj). Jeszcze tego samego dnia udały się do Szczecina, aby już dzień później powalczyć o awans do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Dla SPR-u Pogoni to debiut w tych rozgrywkach po odbudowie. W poprzedniej rundzie szczecinianki nie zagrały, bo klub z Rzeszowa został wycofany z powodu pandemii Covid-19. Teraz ambitny pierwszoligowiec stanął przed szansą pokazania się szerszej publiczności.

Pewną różnicę było widać po grze obronnej obu drużyn. Kielczanki łatwiej dochodziły do pozycji rzutowych. Potrafiły być skuteczne w kontrze. Ustawiały się też wyżej w defensywie. Niemniej, dawały się zaskakiwać rzutami z dalszej odległości, jak choćby w wykonaniu Alicji Ślęzak. Beniaminkowi I ligi brakowało trochę wsparcia ze strony bramkarki. Jeśli przyjezdne nie popełniły błędu indywidualnego, piłka przeważnie lądowała w siatce (7:9 po kwadransie).

Duet trenerek Magdalena Michniewicz i Barbara Bielecka mógł narzekać na skuteczność. Gdyby ta była ciut wyższa, faworyt miałby więcej problemów. Widać to było chociażby wtedy, gdy gra gości przestawała się kleić i pojawiły się proste straty. Na niespełna 5 minut przed przerwą wynik brzmiał już tylko 14:15.

Trener Paweł Tetelewski nie czuł satysfakcji i to pomimo tego, że jego zespół prowadził przez większą część pierwszej połowy. Zdenerwował się mocniej, kiedy na ławkę kar powędrowała Magda Więckowska. Rezultat po 30 minutach, prowadzenie tylko jedną bramką (17:16), także nie był szczytem jego marzeń. Wszystko było możliwe, łącznie z pożegnaniem się faworyta z rozgrywkami o Puchar Polski. A Pogoń pokazała, że posiada bardzo ciekawą drużynę.

Po zmianie stron pozycję w bramce gości zajęła Patrycja Chojnacka i zrobiła różnicę. Szczecinianki trochę same sobie utrudniły zadanie. Gra w podwójnym osłabieniu spowodowała, że Korona złapała drugi oddech. Nie potrafiła jednak "odjechać" na więcej niż 4 trafienia. Przyjezdne zmieniły ustawienie defensywne. Indywidualnie pilnowana była Stefaniak, a potem także Ślęzak.

Sytuacja wyjaśniła się w ostatnim kwadransie meczu. Ekipa z województwa świętokrzyskiego wykorzystywała każdą okazję do zmiany wyniku i podwyższyła wynik na 31:22. Choć do końca zawodów pozostawało jeszcze 10 minut, trudno było przypuszczać, aby doszło do sensacji. Pogoni i tak należały się brawa. Przecież jeszcze pół roku temu grała zaledwie w II lidze.

Awans do ćwierćfinału uzyskał już wicemistrz Polski, KPR Gminy Kobierzyce. Dopiero w półfinale do rywalizacji włączą się: Zagłębie Lubin i MKS FunFloor Perła Lublin.