Pjongczang 2018. Finowie zaczęli od zwycięstwa. Trzy punkty w meczu z Niemcami

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Finowie cieszą się z bramki
Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Finowie cieszą się z bramki

Finlandia udanie rozpoczęła występ w hokejowym turnieju mężczyzn igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Suomi pokonali w pierwszym meczu grupy C Niemcy 5:2.

Reprezentacja Finlandii musi sobie radzić w Korei Południowej bez graczy z NHL, ale w składzie znaleźli się hokeiści z KHL czy mocnej ligi krajowej. Suomi byli oczywiście faworytami meczu z Niemcami i odnieśli pewne zwycięstwo. W turnieju olimpijskich pokonali ich już po raz piąty z rzędu.

W czwartek błysnął 18-letni debiutant olimpijski Eeli Tolvanen, zdobywca bramki oraz trzech asyst. Do tego Finowie znakomicie rozgrywali okresy gry w przewadze, podczas których strzelili trzy gole. Już w 4. minucie okazję wykorzystał Sami Lepisto, ale Niemcy wyrównali za sprawą Brooksa Macka. Suomi odzyskali jednak prowadzenie w końcowej fazie tercji otwarcia za sprawą Miki Pyorali.

Od tego momentu kontrolowali przebieg wydarzeń na lodzie. Losy spotkania rozstrzygnęły dwie bramki w ostatnich minutach drugiej tercji. Najpierw na 3:1 podwyższył Tolvanen, a następnie czwartego gola strzelił doświadczony Lasse Kukkonen, który swego czasu występował na lodowiskach NHL w barwach Chicago Blackhawks i Philadelphia Flyers. W ostatniej odsłonie stratę zredukował Frank Hördler, ale w 53. minucie Joonas Kemppainen przywrócił trzybramkową przewagę.

Finowie wygrali ostatecznie z Niemcami 5:2 i zdobyli trzy punkty do tabeli grupy C. Hokeiści naszych zachodnich sąsiadów mają jak na razie zerowy dorobek. Bezpośredni awans do ćwierćfinału uzyskają tyko zwycięzcy trzech grup oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca. Pozostałe osiem zespołów powalczy w barażach.

Finlandia - Niemcy 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Bramki: 1:0 - Lepisto (Kontiola, Tolvanen) 4' (5 na 4) 1:1 - Macek (Ehrhoff, Wolf) 9' (5 na 4) 2:1 - Pyorala (Lajunen, Manninen) 16' 3:1 - Tolvanen (Hartikainen, Kemppainen) 38' (5 na 4) 4:1 - Kukkonen (Kontiola, Tolvanen) 39' 4:2 - Hördler 42' 5:2 - Kemppainen (Tolvanen, Lepisto) 53' (5 na 4)

Strzały: 20-24 Kary: 10-10