ME: Czwarte miejsce i kolejny rekord polskiej sztafety

W pierwszym dniu pływackich mistrzostw Europy, które rozgrywane są w Berlinie, po złote medale sięgnęli reprezentanci Węgier, Serbii, Szwecji i Francji. Czwartą lokatę w finale zajęła polska sztafeta.

Łukasz Witczyk
Najwięcej emocji polskim kibicom dostarczył finał sztafety 4x100 metrów stylem dowolnym. Ponownie znakomicie rywalizację rozpoczął Konrad Czerniak, który po 50 metrach był na prowadzeniu. Na drugiej zmianie płynął Kacper Majchrzak. Polak utrzymał czwartą pozycję. Dobrze popłynęli również Sebastian Szczepański i Paweł Korzeniowski i biało-czerwoni start w sztafecie zakończyli na czwartej pozycji. Polacy w finale ponownie pobili rekord kraju na tym dystansie.
Na półfinale rywalizację na dystansie 50 metrów delfinem zakończyły Anna Dowgiert oraz Aleksandra Urbańczyk. Obie w swoich półfinałach zajęły siódme miejsca. Wyżej sklasyfikowana została Urbańczyk, która zaledwie o 0,01 sek. wyprzedziła swoją młodszą koleżankę. Dało jej to trzynaste miejsce na mistrzostwach Europy, a Dowgiert sklasyfikowana została na 14. pozycji.

W wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym piąte miejsce w swoim półfinale zajął Radosław Kawęcki. 23-letni reprezentant Polski dystans ten przepłynął w czasie 54,92 sek. Wynik ten dał mu 10. lokatę, co oznacza, że Kawęcki nie wystąpi w finale tej konkurencji pływackich mistrzostw Europy. Do ósmej pozycji Polakowi zabrakło zaledwie 0,12 sek.

W półfinałowej rywalizacji specjalistek od stylu grzbietowego na dystansie 200 metrów lepiej z Polek spisała się Alicja Tchórz, która w swoim wyścigu zajęła czwarte miejsce i uzyskała dziewiąty czas półfinałów. Do wywalczenia miejsca w finale Polce zabrakło blisko półtorej sekundy. Z kolei Klaudia Naziębło zajęła trzynastą pozycję.

Jako pierwsi w popołudniowej sesji 32. pływackich mistrzostw Europy o medale rywalizowali specjaliści w wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym. Mistrzem Europy został Velimir Stjepanović, który o trzy sekundy poprawił swój rekord życiowy. Ponad sekundę do Serba stracił Włoch Andrea Mitchell D'arrigo. Brązowy krążek wywalczył Brytyjczyk Jay Lelliot.

W poniedziałek o medale walczyły również specjalistki na 400 metrów stylem zmiennym. Złoty medal wywalczyła Katinka Hosszu. Reprezentantka Węgier niemal przez cały dystans płynęła po nowy rekord Europy, lecz nie wytrzymała szybkiego tempa i nie ustanowiła nowego najlepszego czasu na kontynencie. Srebro zdobyła Hiszpanka Mireia Belmonte Garcia, a brąz zapewniła sobie Brytyjka Aimee Willmott.

O ogromnym pechu mogą mówić Dunki w wyścigu sztafetowym 4x100 metrów stylem dowolnym. Reprezentantki kraju Hamleta okazała się najlepsza, lecz sędziowie zdyskwalifikowali Dunki za zbyt wczesną zmianę. Tym samym złote medale zdobyły Szwedki, srebro wywalczyły Holenderki, a brąz powędrował do Włoszek.