Kylie Masse, Lilly King, Sun Yang i Xu Jiayu obronili tytuły na MŚ w pływaniu

Trzeciego dnia pływackich mistrzostw świata Gwangju 2019 na 50-metrowym basenie rozegrano pięć finałów. Po raz szesnasty medal globalnego czempionatu seniorów zdobył Sun Yang.

Piotr Ziemka
Sun Yang Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Sun Yang
We wtorek zwycięstwa odnieśli: Sun YangXu JiayuKylie Masse, a także Lilly KingTe same osoby wygrały mistrzostwa świata w 2017 roku.

W finale na 200 metrów kraulem jako pierwszy ukończył rywalizację Danas Rapsys. Litwin został jednak zdyskwalifikowany za falstart. W tej sytuacji jedenasty złoty medal mistrzostw świata seniorów zdobył Sun Yang. Chińczyk jako czwarty pływak obronił tytuł mistrza świata w tej konkurencji. Wcześniej dwukrotnie MŚ na 200 m stylem dowolnym wygrali: Michael Gross, Ian Thorpe i Michael Phelps.

W kwalifikacjach na 1500 metrów kraulem najlepiej spisała się trzykrotna złota medalistka MŚ w tej konkurencji - Katie Ledecky. Amerykanka wycofała się jednak z finału z powodu choroby. W nim zwyciężyła Simona Quadarella. 20-letnia pływaczka została drugą Włoszką, która wygrała MŚ na tym dystansie. 10 lat wcześniej triumfowała Alessia Filippi.

Polaków - tak jak to było dzień wcześniej - zabrakło w sesji wieczornej. W eliminacjach trzynasty na 800 m kraulem był wicemistrz świata z 2017 roku - Wojciech Wojdak. Do środowego wyścigu o medale zakwalifikowała się najlepsza ósemka. 21. miejsce w kwalifikacjach 200 metrów delfinem zajął Jan Świtkowski. Na 21. pozycji zakończyła też zmagania Aleksandra Polańska (200 kraulem). Z kolei Jan Kałusowski był 39. w sprincie żabkarzy.

1. Kylie Masse 58.60
2. Minna Atherton 58.85