Paweł Juraszek siódmy w mistrzostwach świata 2019 na 50 metrów stylem dowolnym

Paweł Juraszek zajął siódmą lokatę w finale konkurencji 50 metrów stylem dowolnym podczas mistrzostw świata Gwangju 2019 w pływaniu.

Piotr Ziemka
Paweł Juraszek Newspix / Tomasz Jastrzebowski / Foto Olimpik / Na zdjęciu: Paweł Juraszek
Tytuł mistrza globu w sprincie kraulem obronił Caeleb Dressel (21.04). Drugie miejsce ex aequo zajęli Bruno Fratus i Kristian Gkolomeev (21.45). Na siódmej pozycji został sklasyfikowany Paweł Juraszek (21.67). Polak w eliminacjach uzyskał dziewiąty wynik. Do finału zakwalifikował się z szóstym czasem.

W poprzedniej edycji mistrzostw świata na 50-metrowym basenie Juraszek zajął piąte miejsce. Poprawił wtedy rekord kraju z 21.68 na 21.47.

24-letni zawodnik na piątej pozycji został sklasyfikowany również podczas grudniowych mistrzostw świata 2018 na 25-metrowym basenie.

Dressel powtórzył wyczyn z MŚ 2017 - w sobotniej sesji po triumfie w sprincie kraulem okazał się najlepszy na 100 metrów stylem motylkowym i wystąpił na pierwszej zmianie sztafety mieszanej 4x100 stylem zmiennym. Reprezentacja USA poprawiła rekord świata z 3:19.60 na 3:19.40. W zwycięskim składzie znalazł się też Zachary Apple, po którym zaprezentowały się Mallory Commerford i Simone Manuel. Druga finiszowała Australia (3:19.97), a trzecia - Rosja (3:22.11).

Finał 100 m motylkiem rozpoczął się 34 minuty po starcie sprintu stylem dowolnym. Dressel triumfował z czasem 49.66. Drugi był Andriej Minakow (50.83), trzeci zaś - Chad le Clos (51.16).

Tytuł mistrzyni świata na 800 m kraulem obroniła Katie Ledecky (8:13.58), choć 50 metrów przed finiszem prowadziła jeszcze Simona Quadarella (8:14.99). Na trzecim miejscu znalazła się Ariarne Titmus (8:15.70).

Złoto dla USA również na 200 metrów stylem grzbietowym. Zdecydowanie najlepsza okazała się Regan Smith (2:03.69). Na drugim miejscu zakończyła rywalizację Kaylee McKeown (2:06.26). Brąz otrzymała Kylie Masse (2:06.62).

Trzeci raz z rzędu złoto mistrzostw świata na 50 metrów stylem motylkowym zdobyła Sarah Sjoestroem (25.02). Na drugim stopniu podium stanęła Ranomi Kromowidjojo (25.35), a ma trzecim - Farida Osman (25.47). Identyczna kolejność czołowej trójki była na MŚ 2017.

Z czternastym czasem eliminacji do półfinału na 50 metrów kraulem zakwalifikowała się Katarzyna Wasick. W fazie półfinałowej trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich zajęła szesnastą lokatę w klasyfikacji łącznej. Dziewiętnasty wynik eliminacji na 50 metrów stylem grzbietowym miał Tomasz Polewka. Natomiast 23. na 1500 metrów był Wojciech Wojdak. Czołową dziesiątkę w sztafecie 4x100 metrów kraulem zamknęła reprezentacja Polski: Jakub Kraska, Jan Hołub, Wasick i Aleksandra Polańska. Wystąpiło 38 ekip.

Czy polska sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym awansuje w niedzielę do finału mistrzostw świata?