Jari-Matti Latvala zwycięzcą Rajdu Szwecji!

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Jari-Matti Latvala po raz trzeci w karierze został zwycięzcą zimowego klasyku w kalendarzu rajdowych mistrzostw świata. Fin objął tym samym prowadzenie w klasyfikacji generalnej WRC.

W tym artykule dowiesz się o:

Jari-Matti Latvala od początku Rajdu Szwecji ustępował miejsca dwóm innym kierowcom fabrycznego zespołu Volkswagena. Do ósmego odcinka specjalnego w rajdzie prowadził pewnie obrońca mistrzowskiego tytułu Sebastien Ogier. Francuz popełnił jednak błąd na pierwszym piątkowym etapie i prowadzenie przeszło w ręce Adreasa Mikkelsena. Norweg wytrzymał jako lider zaledwie dwa odcinki

Latvala objął prowadzenie w Rajdzie Szwecji po dziesiątym odcinku specjalnym. Fin nie oddał pierwszej pozycji do końca dnia, choć nie był najszybszy na żadnej z pozostałych sześciu piątkowych prób.

W sobotę kierowca Volkswagena był jednak niedościgniony dla rywali. Wygrał cztery pierwsze odcinki specjalne i zatrzymali go dopiero… organizatorzy, którzy odwołali 21 OS. Kolejne padły łupem Madsa Ostberga i Sebastiena Ogiera.

Na ostatnim etapie "Power Stage" kierowcy walczyli o dodatkową pulę punktów. Najlepszy na próbie Varmullsasen (15,87km) był Mads Ostberg. Lider Citroena pokonał Latvalę (+1.1) i Mikko Hirvonena (+1.8). Walkę na maksimum odpuścił Robert Kubica, który zajął odległe miejsce i dotarł na metę 24 OS ze stratą 57,8 sekundy do Norwega.

Polak przez cały rajd realizował konsekwentnie swoje postanowienie, aby w ostatnim dniu imprezy pojawić się na linii mety. Nie przeszkodziły mu w tym aż trzy wypady poza drogę. W każdym z przypadków Kubica mógł bowiem liczyć na pomóc kibiców, którzy pomogli krakowianinowi wrócić na trasę.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Na mecie Kubica stracił do zwycięzcy ponad pół godziny. W całym rajdzie kierowca M-Sportu jedynie dwa razy zdołał się przedrzeć do czołowej dziesiątki pojedynczych odcinków specjalnych.

Jari-Matti Latvala po zwycięstwie w Szwecji został nowym liderem cyklu mistrzostw świata. Fin wyprzedza o pięć punktów Sebastiena Ogiera. Trzeci jest Mads Ostberg, a czwarty Andreas Mikkelsen dla którego podium w Rajdzie Szwecji było pierwszym w historii startów w WRC.