Rio 2016. Łukasz Kubot i Marcin Matkowski w II rundzie gry podwójnej

Łukasz Kubot i Marcin Matkowski awansowali do II rundy turnieju olimpijskiego w grze podwójnej mężczyzn. W sobotę Polacy w dwóch setach pokonali Leandera Paesa i Rohana Bopannę.

Marcin Motyka
Marcin Matkowski WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: Marcin Matkowski

Dla Łukasza Kubota i Marcina Matkowskiego był to pierwszy wspólny deblowy występ w igrzyskach olimpijskich. Naprzeciw Polaków stanęli znakomici rywale z Indii. Leander Paes, który siódmy raz bierze udział w olimpijskich zmaganiach (w 1996 roku w Atlancie zdobył brąz w singlu), oraz Rohan Bopanna.

W pierwszym secie sobotniego spotkania I rundy obie pary miały problemy z ustabilizowaniem serwisu na wysokim poziomie. Z dziesięciu rozegranych gemów aż pięć przyniosło przełamanie. O jeden więcej break zapisali na swoim Polacy i to oni wygrali seta 6:4.

Z kolei w drugiej odsłonie oba duety znakomicie spisywały się przy własnych serwisach. Ale gdy w 11. gemie Paes i Bopanna wywalczyli przełamanie, wydawało się, że po chwili zakończą seta. Lecz tak się nie stało. Hindusi oddali serwis i o wszystkim musiał decydować tie break.

Decydująca rozgrywka była wyrównana i dramatyczna. Kubot i Matkowski wyszli na prowadzenie 4-1, ale przeciwnicy zdołali wyrównać na 4-4. Przy stanie 6-5 Paes i Bopanna mieli piłkę setową, której jednak nie wykorzystali.

Końcówka należała do Biało-Czerwonych. Kubot i Matkowski wyszli na 7-6, co dało im piłkę meczową, przy której zdobyli kolejny punkt i tym samym zakończyli mecz.

W ciągu 84 minut gry Polacy posłali pięć asów, popełnili trzy podwójne błędy serwisowe, trzykrotnie zostali przełamani, wykorzystali cztery z dziesięciu break pointów i łącznie zdobyli 73 punkty, o 14 więcej od rywali.

Przeciwnikami Kubota i Matkowskiego w II rundzie będą Czesi Lukas Rosol i Radek Stepanek bądź rozstawieni z numerem ósmym Hiszpanie David Ferrer i Roberto Bautista.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)
Olympic Tennis Centre, kort twardy
sobota, 6 sierpnia

I runda gry podwójnej mężczyzn:

Łukasz Kubot (Polska) / Marcin Matkowski (Polska) - Leander Paes (Indie) / Rohan Bopanna (Indie) 6:4, 7:6(6)