Rio 2016: Australijki idą jak burza, Francuzki wygrywają równo z końcową syreną

Drugi mecz i drugie zwycięstwo - tak wygląda bilans Australijek w Rio. Po efektownej wygranej w sobotę nad gospodyniami turnieju, dzień później team z Antypodów okazał się lepszy od Turczynek.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP/EPA / ELVIRA URQUIJO

Koszykarki z kraju kangurów przystępowały do konfrontacji z Turczynkami jako zdecydowane faworytki. Po efektownej wygranej nad Brazylijkami, tym razem o triumf musiały drżeć do samego końca spotkania.

Australijki podobnie jak dzień wcześniej triumf zapewniły sobie w drugiej połowie meczu. Rywalki prowadziły przez pierwsze dwadzieścia minut meczu, a zespół z Antypodów inicjatywę przejął dopiero w decydującej ćwiartce.

Turczynki robiły co tylko mogły, żeby w końcówce zniwelować osiem punktów straty, ale ostatecznie musiały się pogodzić z porażką 61:56 - już drugą na turnieju w Rio.

Faworytki wygrały pomimo słabszego dnia swojej liderki Penny Taylor. Kolejny dobry występ na IO zaliczyła natomiast Elizabeth Cambage, która do 22 oczek dołożyła 11 zbiórek.

Warto odnotować, że dla Turczynek trio Isil Alben, Nevriye Yilmaz i naturalizowana Amerykanka Lara Sanders wywalczyły 52 z 56 punktów całego zespołu.

Niesamowite emocje towarzyszyły rywalizacji Francuzek z Białorusinkami. Ostatecznie lepsze okazały się te pierwsze, a wszystko dzięki skutecznej akcji Endene Miyem równo z końcową syreną.

Trójkolorowe musiały gonić wynik po słabej pierwszej połowie spotkania. W drugiej szybko odrobiły straty i objęły nawet prowadzenie, ale od tego momentu wynik cały czas oscylował wokół remisu.

Dla Białorusinek porażka ta może być bardzo kosztowna. Dzień wcześniej bowiem uległy Japonkom i ich sytuacja w kontekście ewentualnego awansu jest coraz trudniejsza.

Wyniki:

Australia - Turcja 61:56 (12:15, 14:14, 17:12, 18:15)
(Cambage 22, Mitchell 11, Ebzery 11 - Sanders 25, Yilmaz 14, Alen 13)

Francja - Białoruś 73:72 (14:22, 20:20, 18:11, 21:19) (Epoupa 16, Ayayi 13, Miyem 12, Yacoubou 11 - Likhtarovich 16, Snytsina 14, Leuchanka 13, Harding 12)