Rio 2016. Juan Martin del Potro nie zmarnował szansy. Gilles Muller wyrzucił z turnieju Jo-Wilfrieda Tsongę

Zaledwie 15 godzin po zwycięstwie nad Novakiem Djokoviciem Juan Martin del Potro zameldował się w III rundzie turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Niespodziankę sprawił pogromca Jerzego Janowicza, Gilles Muller, eliminując Jo-Wilfrieda Tsongę.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS

Portugalczyk może sobie pluć brodę, że nie wykorzystał przewagi przełamania na początku premierowej odsłony. Pochodzący z Guimarães tenisista prowadził 2:1, ale w wyniku prostych błędów stracił serwis. Jednak kiedy Juan Martin del Potro osiągnął pułap zbliżony do niedzielnego pojedynku z Novakiem Djokoviciem, to Joao Sousa nie miał nic do powiedzenia. "Palito" wygrał trzy gemy z rzędu i całego seta 6:3.

W drugiej partii serwis i forhend nie stanowiły o sile Argentyńczyka. Triumfator US Open 2009 miał problemy z pierwszym podaniem i w wymianach do głosu doszedł Portugalczyk. Sousa od stanu po 1 nie stracił gema i pewnie zwyciężył w drugiej odsłonie 6:1. Kwestię awansu do III rundy turnieju olimpijskiego musiał rozstrzygnąć trzeci set.

Decydującą rozgrywkę Del Potro rozpoczął bardzo skupiony. Wrócił serwis, działał forhend, a to oznaczało problemy dla jego przeciwnika. Kluczowy okazał się szósty gem, w którym Sousa popełnił dwa błędy. Najpierw minimalnie wyrzucił bekhend, zaś po chwili wpakował piłkę w siatkę. Portugalczyk przegrał serwis, a naładowany Argentyńczyk nie zamierzał oddawać przewagi. W całym secie oddał przeciwnikowi tylko dwa punkty przy własnym podaniu i zwyciężył ostatecznie 6:3, 1:6, 6:3. W sumie skończył 33 piłki i miał 16 błędów własnych, natomiast Sousie naliczono 23 winnery i 12 pomyłek.

O miejsce w ćwierćfinale Del Potro powalczy w środę z Taro Danielem. Japończyk lubi grać na wolnych nawierzchniach (szczególnie ziemnych) i udowodnił to w poniedziałek, zwyciężając nadzieję brytyjskiego tenisa, Kyle'a Edmunda 6:4, 7:5. Bez gry do III rundy awansował natomiast finalista turnieju z Umagu, Andrej Martin. Słowak skorzystał na problemach Philippa Kohlschreibera z prawą stopą, której urazu Niemiec nabawił się na początku lipca w Hamburgu.

Niespodziankę sprawił Gilles Muller, który w meczu I rundy obronił dwa meczbole w pojedynku z Jerzym Janowiczem. Leworęczny Luksemburczyk pokonał rozstawionego z "piątką" Jo-Wilfrieda Tsongę 6:4, 6:3. W niedzielę Francuz odpadł z rywalizacji w deblu, a w poniedziałek zakończył zmagania w singlu.

Rozstawiony z "10" Roberto Bautista również zameldował się w 1/8 finału. Hiszpan problemy z pokonaniem Włocha Paolo Lorenziego miał tylko w premierowej odsłonie, w której potrzebował rozgrywki tiebreakowej. W drugim secie wszystko poszło już sprawnie. Zwycięstwo 7:6(2), 6:2 i Bautista mógł odpoczywać przed meczem deblowym z Łukaszem Kubotem i Marcinem Matkowskim. W środę Hiszpan spotka się w singlu z Mullerem.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)